Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sztywność karku

Sztywność karku w medycynie funkcjonuje pod nazwą napadowego kręczu karku. To bolesna dolegliwość, której leczenie trwać może nawet kilka dni.

Najczęściej sztywność karku dopada nas rano, natychmiast po przebudzeniu, gdy np. śpimy w obcym łóżku, w niewygodnej pozycji, na siedząco lub po zażyciu leków nasennych. Zdarza się również po niecodziennym wysiłku fizycznym dnia poprzedniego, po urazach i przeciążeniach szyjnego odcinka kręgosłupa, nadmiernym spożyciu alkoholu.

Ból karku promieniu do barków i ramion, powoduje odruchowe unieruchomienie szyi i związaną z tym przymusową pozycję głowy, często odchyloną na bok. Wszelkie ruchy okupione są ogromnym bólem, dlatego lepiej jest je ograniczyć, a w celu odwrócenia się, najlepiej jest wykonać obrót całym ciałem.

Jak leczyć sztywność karku:

Najlepszą metodą jest położenie się do łóżka i odpoczynek. W razie silnego bólu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Miejscowo można stosować również termofor z lodem. Jeżeli chory nie może pozostać w łóżku, jego szyję należy unieruchomić na 2-3 dni w kołnierzu wykonanym z waty i bandaży.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. AB (Gość)

    czemu zimny termofor, a nie ciepły?

  2. fizjo (Gość)

    bo może wdać się zapalenie

  3. A (Gość)

    ja mam tak że gdy skręcam głową w różne strony to mięśnie karku mi drżą i nie mam dużo siły w karku.