Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Szumy uszne

Szumy uszne to subiektywne doznania dźwiękowe, mające źródło wewnątrz organizmu, choć często spowodowane długotrwałą ekspozycją na zbyt silny bodziec akustyczny w środowisku zewnętrznym.

W ok. 70% przypadków za szumy uszne odpowiadają zaburzenia o nieznanej etiologii i najprawdopodobniej związane z nieprawidłowym przetwarzaniem sygnałów docierających do mózgu.

W pozostałych przypadkach za przykre doznania odpowiadają m.in. infekcje górnych dróg oddechowych, nadmierny hałas, nadciśnienie, urazy czaszki, stany zapalne ucha wewnętrznego, zaleganie woskowiny, nadmierny stres, niektóre leki i stwardnienie rozsiane.

Leczenie zależy od przyczyny szumów. Jeśli dolegliwości nie można wyeliminować poprzez oddziaływanie na czynnik wywołujący dyskomfort, stosuje się specjalistyczna metodę TRT, w której pacjenta poddaje się ekspozycji na tzw. szum szerokopasmowy, co drogą habituacji prowadzi do subiektywnego ściszenia szumu wewnętrznego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. sylwia4012

    Szumy w uszach są wyjątkowo uciążliwe, mnie czasami wieczorem to męczy, tuż przed snem. Szukałam informacji o tym zanim trafiłam tutaj, posiłkowałam się stroną http://www.geers.pl/kontakt/faqczesto-zadawane-pytania/badanie-sluchu nawet ktoś kiedyś nastraszył mnie, że to może być nerwica, sama już nie wiem, będę musiała zapisać się na wizytę