Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Zażywanie leków przepisywanych na receptę wymaga od nas nie lada ostrożności. Także w przypadku pigułek antykoncepcyjnych. Oto odpowiedź na pytanie, które nieraz zadawała sobie każda z nas – czy alkohol ma wpływ na ich skuteczność?

Zdecydowałaś się na zażywanie pigułek antykoncepcyjnych. Bierzesz je regularnie, ale mimo to wciąż boisz się, że mogą nie działać. Częstym powodem takiego myślenia jest obawa, że na ich skuteczność wpływają czynniki zewnętrzne - takie jak alkohol.

MIT! Alkohol nie zmniejsza skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych.

Spożywanie alkoholu i jednoczesne zażywanie doustnej pigułki antykoncepcyjnej w żaden sposób nie obniża ich skuteczności. Jednak pamiętajmy, że picie alkoholu w nadmiarze może spowodować wymioty, a to osłabia lub w ogóle wyklucza wchłonięcie pigułki.

Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z piciem alkoholu jest „zapominalstwo”. Wraz z kolejnymi drinkami może nam wypaść z głowy obowiązek zażycia tabletki o stałej godzinie.

Jeśli po wypiciu alkoholu nie będziemy jednak wymiotować, a z naszą pamięcią będzie wszystko w porządku, nie musimy się bać zajścia w niezaplanowaną ciążę.

Pamiętajmy jednak, że zażywanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych wraz z alkoholem, może skutkować poważnym osłabieniem wątroby.

Kobiety, które decydują się na taką metodę antykoncepcji muszą także pamiętać, że alkohol zwalnia metabolizm estrogenów. Wynika z tego, że przy jednoczesnym zażywaniu tabletek i spożywaniu alkohol, ten drugi jest wolniej rozkładany. Efektem tego jest znacznie dłuższe utrzymywanie się stanu upojenia, niż w przypadku kobiet, które nie stosują takiej metody antykoncepcyjnej.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, wymieniamy te czynniki, które wpływ ten rzeczywiście mają:

  • antybiotyki (ampicylina, tetracyklina, ryfampicyna)

  • leki stosowane w leczeniu padaczki lub innych chorób (prymidon, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat, felbamat, hydantoiny, barbiturany);

  • rytonawir - lek stosowany w leczeniu infekcji wirusem HIV;

  • gryzeofulwina - lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczych

  • preparaty zawierające ziele dziurawca.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. idsngdfgja (Gość)

    ja pije z moja dupeczka szampana z gwinta fazujemy w chuuuuj ! i jakos jak zalewam foremke to nie zachodzi w ciaze. pozdro 600