Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Tachykardia

Tachykardia, zwana inaczej częstoskurczem, to stan, w którym akcja serca osiąga wartość powyżej 100 uderzeń na minutę z przyczyn innych niż wysiłek fizyczny. Nie zawsze jest objawem choroby, ale w żadnym wypadku nie może być bagatelizowana ze względu na ryzyko groźnych powikłań.

Ze względu na źródło zaburzeń rytmu serca wyróżnia się częstoskurcz zatokowy, nadkomorowy i komorowy, a wśród głównych przyczyn wymienia się nadmierną nerwowość, nadczynność tarczycy, działanie używek, choroba i niewydolność serca, hipoglikemię, odwonienie, przyjmowanie niektórych leków i niewydolność oddechową.

Objawy tachykardii

Charakterystycznym objawem tachykardii jest uczucie kołatania serca i przyśpieszenie tętna do wartości w przedziale 100-180 uderzeń na minutę, którym może towarzyszyć niepokój i spłycenie oddechu na skutek dyskomfortu wywołanego niezrozumiałą reakcją organizmu.

Jeśli częstoskurcz się przedłuża, może dość do objawów niedotlenienia tkanek i narządów: zawrotów głowy, mroczków, senności, duszności, męczliwości, a w skrajnych przypadkach do utraty przytomności i nagłej śmierci sercowej.

Leczenie tachykardii

Do lekarza należy zgłosić się przy nawracającej tachykardii, nieuzasadnionej emocjami czy wysiłkiem fizycznym oraz gdy epizod szybkiej akcji serca trwał ponad 5 minut i towarzyszyły mu duszności lub ból w klatce piersiowej. Tachykardię diagnozuje się w oparciu o wyniki badania EKG oraz badania EKG metodą Holtera.

Jeśli niepokojące zmiany rytmu nie są wynikiem zaburzeń pracy serca, lecz jedynie jego fizjologiczną reakcją w określonych okolicznościach, dąży się do wyeliminowania czynników ryzyka.

Jeśli jednak u podłoża tachykardii leży problem natury kardiologicznej, stosuje się różnorodne metody zapobiegania częstoskurczom, od farmakoterapii po wszczepienie urządzenia zwanego kardiowerterem-defibrylatorem, które reguluje pracę serca łagodnymi wyładowaniami elektrycznymi.

Podstawowe zalecenia w przypadku każdego rodzaju tachykardii to unikanie nadmiernego wysiłku i ograniczenie spożycia napojów stymulujących.

Aleksandra Banasik

Tematy: puls, tętno, szybkie tętno

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość