Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Telefon komórkowy a ciąża

Istnieje prawdopodobieństwo, że ciężarne kobiety często korzystające z telefonu komórkowego narażają swoje nienarodzone pociechy na problemy wychowawcze w późniejszym etapie życia.

Eksperci ostrzegają przyszłe matki, by nie trzymały telefonów w kieszeni i w pobliżu brzucha. Z danych opublikowanych przez Journal of Epidemiology and Community Health wynika, że dzieci narażone w łonie matki na częste sygnały dźwiękowe telefonu wykazywały o 30% większe ryzyko rozwinięcia się problemów z zachowaniem do ukończenia 7 roku życia.

W badaniu wzięło udział 29,000 dzieci urodzonych między 1997 a 1999 rokiem i ich matki. Przy pomocy standardowych narzędzi statystycznych, naukowcy zbadali relację między użytkowaniem komórek przez matki w czasie ciąży i we wczesnym okresie macierzyństwa a ryzykiem rozwoju problemów wychowawczych u ich 7-letnich dzieci. Wzięto pod uwagę również takie czynniki jak płeć, zdrowie psychiczne i styl życia.

Kwestionariusze wykazały, że 18% matek korzystało z telefonu komórkowego w trakcie ciąży, z czego 10% przynajmniej 4 razy dziennie. Prawie połowa matek nosiła przy sobie stale włączony telefon, a prawie 1/3 dzieci korzystała z urządzenia przed 7 rokiem życia.

Około 3% dzieci wykazywało skrajne zachowania i problemy wychowawcze; u kolejnych 3% zachowania te określono jako skrajne.

Wykazano, że dzieci, których matki korzystały z telefonów w trakcie ciąży były bardziej narażone na problemy z zachowaniem, lecz największe ryzyko zaobserwowano w przypadku korzystania z telefonu zarówno przez dzieci do 7 roku życia, jak i przez matki (w trakcie ciąży i we wczesnym macierzyństwie).

Obawy te nie są bezpodstawne według jednego z głównych brytyjskich doradców rządowych do spraw promieniowania emitowanego przez telefony komórkowe. Profesor Lawrie Challis twierdzi, że dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny z nich korzystać, podczas gdy obecnie ponad połowa dzieci poniżej 10 roku życia posiada już własny.

Z kolei David Coggon, profesor medycyny pracy na Uniwersytecie Southampton, sugeruje, że przyczyną niekoniecznie muszą być telefony komórkowe i istnieją inne czynniki, które należałoby wziąć pod uwagę. Jednym z zastrzeżeń do rzetelności badania jest fakt, że częstotliwość użytkowania telefonu przez matkę może rzutować na ilość uwagi poświęconej dziecku i to właśnie pewne zaniedbania mogą być źródłem problemów wychowawczych.

Tak czy owak, odrobina ostrożności nie zaszkodzi. A zatem, przyszłe mamy, używajcie komórek oszczędnie, nie noście ich w pobliżu brzucha i nie dajcie się ponieść emocjom – 7-latek naprawdę nie potrzebuje własnego telefonu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. maria (Gość)

  trudno w dzisiejszych czasach żyć bez telefonu komórkowego, w zasadzie jest to prawie niemożliwe ... też się obawiałam o zdrowie swojego dziecka jak byłam w ciąży ale na szczęście znalazłam sklep z ubraniami dla kobiet w ciąży chroniącymi przed promieniowaniem, wyglądają jak normalne sukienki i tuniki, a dzięki tkaninie z jakiej są uszyte całkowicie chronią przed promieniowaniem. Zaopatrzyłam się w 2 takie tuniczki i bez obaw pracowałam przy komputerze i korzystałam z telefonu przez całą ciążę.

 2. agnieszka (Gość)

  a gdzie można kupić takie ubrania? są w normalnej sprzedaży?

 3. Marzenka (Gość)

  Również natknęłam się na informacje o tych ubraniach... chyba warto je nabyć :)

 4. VERONICA (Gość)

  Zaczęły się pojawiać w Polsce, myślę, że trzeba się rozejrzeć po sklepach... albo w internecie..

 5. Ela (Gość)

  A gdzie można poczytać o tym, bo może faktycznie warto się zabezpieczyć

 6. malinka (Gość)

  Na te komórki to faktycznie trzeba uważać... ostatnio przeczytałam że aby ocenić ich negatywny wpływ na zdrowie należy przeprowadzić co najmniej 20 letnie badania... i naukowcy dopóki nie mają takich badań to zalecają ostrożność...

 7. LENA (Gość)

  podobno coraz więcej naukowców skłania się do tego, że jednak są szkodliwe i trzeba ograniczać korzystanie do niezbędnego minimum

 8. kiddo (Gość)

  ale powiedzcie dziewczyny jak można ograniczyć wpływ promieniowania na zdrowie? przecież ono jest wszędzie...

 9. kaska85

  ojjj, niefajnie z tymi telefonami. mam taka pracę, że telefon muszę mieć ze sobą no stop. bardzo dużo też rozmawiam ze znajomymi. a jednak nie chciałabym zaszkodzić dziecku