Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Temperatura u niemowląt

Temperatura ciała małego dziecka zmienia się w ciągu dnia - rano jest wyższa, a wieczorem niższa. Oto kilka wskazówek, jak mierzyć temperaturę niemowląt.

Zawsze należy mierzyć temperaturę dziecku tym samym termometrem w tym samym miejscu, pod pachą, w uchu czy w ustach. Bardzo dokładnym sposobem ustalenia temperatury jest mierzenie jej po przez włożenie niemowlakowi termometru do odbytu.

Oprócz reakcji na porę dnia, temperatura ciała niemowlaka może zmieniać się w zależności od różnych czynników, jak na przykład snu czy intensywnego płaczu. Temperatura normalna waha się w przedziale od 36 do 37 stopni i nie powinna nas niepokoić. Stan podgorączkowy to od 37 i jednej kreski do 38 stopni. Jeśli dziecko ma 38 stopni uznaje się, że ma gorączkę, stan silnej gorączki występuje powyżej 39 stopni. Mierzona temperatura w odbycie może różnić się od rzeczywistej o pół stopnia, w ustach o 0,3 stopnia Celsjusza.

Oprócz stopni…

O tym, że dziecko ma podwyższoną temperaturę mogą świadczyć nie tylko kreski na termometrze, ale również rumieńce na policzkach oraz gorąca skóra na główce. Inne objawy choroby to na przykład biegunka, kaszel, apatyczność, brak apetytu czy dreszcze.

Co zrobić w przypadku gorączki malucha?

Jeśli dziecko ma gorączkę należy dbać o to, by było mu ciepło i jego ubranko było suche. Oprócz tego trzeba uzupełnić niedobory płynów stracone przy poceniu się. Nie należy zbyt często obniżać lekami gorączki dziecka ponieważ wtedy maluch słabnie i nie walczy z chorobą. Innymi sposobami na obniżenie wysokiej temperatury są letnie okłady na klatce piersiowej lub ciepła kąpiel. Gorączka, która trwa za długo lub jeśli jest bardzo wysoka bardzo źle wpływa na zdrowie dziecka, dlatego wtedy należy skontaktować się z lekarzem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Sylwia (Gość)

    Mojej Julci podaję Milifen, lek przeciwgorączkowy, przeciwzapalny, kiedy jej temperatura wzrośnie powyżej 38C. Ma truskawkowy smak, który odpowiada mojemu dziecku, ponadto jego konsystencja ułatwia połykanie, dziecko się nie dławi. Dodatkowo ma korzystną cenę poniżej 10 zł.

  2. Kuleczka (Gość)

    Tak jak pisałam w innym poscie, ja równiez juz od jakiegos czasu przerzuciłam sie na Milifen. Jest skuteczny i niedrogi. Początkowo obawialam sie bo był to lek nowy na rynku ale teraz juz bez obaw go stosuje.

  3. iamci

    W dobie produktów medycznych niskiej jakości warto zaktualizować temat o precyzję pomiarów tanich termometrów bezdotykowych. Zdarza się, że tanie egzemplarze zawyżają temperaturę dość mocno. W moim przypadku dopiero inwestycja w termometr bezdotykowy Visiofocus Smart ze sklepu internetowego Medyczny-rzeszow.pl (najtańszy) rozwiązała problem precyzji pomiarów.