Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Test ciążowy - co warto wiedzieć

Dzięki nowoczesnym testom ciążowym możesz wykryć ciążę nawet kilka dni po zapłodnieniu. Prezentujemy rodzaje i ceny testów ciążowych, abyś idąc do apteki umiała wybrać dla siebie najlepszy.

Na rynku dostępnych jest kilka typów testów, ale każdy z nich opiera się na wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Jest to hormon odpowiedzialny za tworzenie się łożyska. Zaczyna być produkowany w kilka dni po zapłodnieniu, a jego produkcja trwa aż do końca ciąży.

Nowoczesne testy ciążowe potrafią wykrywać ciążę jeszcze przed datą spodziewanej miesiączki, zaledwie kilka dni po zapłodnieniu (5-7 dni). Ponieważ stężenie wykrywanego hormonu hCG, który jest wydzielany tylko w przypadku ciąży, jest wtedy jeszcze małe, najlepiej do badania przeznaczyć pierwszy, poranny mocz.

Pamiętaj, że choć wynik może być pozytywny, nie jest on jeszcze w pełni wiarygodny. Dopiero test ciążowy wykonany po dacie spodziewanej miesiączki daje pewność sięgającą nawet 99%, czyli taką, jaką dają wyniki testów laboratoryjnych.

Jakie są rodzaje testów i jak się je wykonuje?

Ze względu na sposób wykonywania badania, testy dzielimy na:

 • płytkowe - wymagają zebrania moczu do naczynia i umieszczenia kilku kropli w okienku płytki testu

 • strumieniowe - wyposażone w uchwyt i specjalną końcówkę, która należy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu; test przypomina nieco flamaster, stąd też często jest nazywany flamastrowym.

 • paskowe - wymagają zebrania moczu do naczynia i zanurzenia w nich paska.

Wynik testu należy odczytać po upływie od minuty do pięciu - w zależności od rodzaju - przez odczytanie pojawiających się w oznaczonym miejscu prążków. Ich dokładne znaczenie znajdziemy na ulotce.

Pamiętaj! Testy różnią się od siebie sposobem przeprowadzenia badania i odczytu wyniku. Przed wykonaniem testu koniecznie przeczytaj całą ulotkę.

Ile kosztują testy ciążowe i gdzie można je kupić?

Test ciążowe można kupić bez recepty w każdej aptece (także internetowej). Są dostępne także coraz częściej na stacjach benzynowych. Ich cena waha się w granicach od 9 do 16 złotych i zwykle tej kwoty nie przekracza.

Co może zaburzyć wynik testu?

Na wynik testu mogą mieć wpływ:

 • leki hormonalne zawierające hCG, (fałszywy wynik pozytywny),

 • przebyta ciąża, zakończona porodem lub naturalnym czy sztucznym poronieniem. Po ciąży poziom hCG może się utrzymywać na poziomie fałszywie wskazującym ciążę przez ok. 6 tygodni. Jeśli jednak testy wykonywane po ciąży dawały już wynik negatywny, można uznać je za wiarygodne,

 • niektóre stany patologiczne, jak nowotwór jajnika, wątroby, cysty, mogą powodować błędne wskazanie ciąży (fałszywy wynik pozytywny),

 • ciąża pozamaciczna - stężenie hCG może być niższe niż w przypadku normalnej ciąży. Wynik może być fałszywie negatywny.

Na wynik testu NIE wpływają:

 • antybiotyki,
 • alkohol,
 • antykoncepcja doustna,
 • leki przeciwbólowe.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. madzia (Gość)

  ja zrobilam dzis test pokazala mi sie jedna kreska bardzo czerwona a ta duga troszke slabsza podejzewam ze to moze byc ciaza jeszcze raz wykonam test za kilka dni