Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Test na gen sportowca

Miliony dzieci uprawiają sport, ale czy wybraliście dla nich ten właściwy? Rodzice, którzy za wszelką cenę pragną zapewnić potomkowi karierę sportową mogą teraz skorzystać z pomocy specjalistycznego testu.

Obecnie przynajmniej dwie firmy reklamują test DNA, który ma pozwolić rodzicom na odkrycie sportów, do których ich dzieci mają specyficzne predyspozycje genetyczne. Taka wiedza pomogłaby im wybrać dla dziecka dyscyplinę, w której ma największe szanse na osiągnięcie sukcesu, a tym samym na lepsze perspektywy akademickie. W Stanach Zjednoczonych, gdzie szkolnictwo wyższe jest tak drogie, że stosunkowo niewiele osób może pozwolić sobie na studia w elitarnym koledżu, stypendium sportowe jest na wagę złota.

Eksperci są jednak zaniepokojeni, twierdząc, że predyspozycje to tylko połowa sukcesu. Oczywiście, genetycznie uwarunkowana wytrzymałość, szybkość czy siła odgrywa ogromną rolę w sukcesie na niwie sportowej, ale zapał i ciężka praca są równie istotne. Problem mogą stanowić rodzice, którzy tak bardzo będą chcieli ukształtować kariery swoich dzieci, że będą zmuszać je do uprawiania sportów, których one same nie znoszą, a zniechęcać do tych, które dają im radość i satysfakcję.

Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o zaangażowaniu dziecka we wszelkie aktywności jest pasja, a tej nie da się zmierzyć testem DNA. Sukces w dużej mierze zależy od wewnętrznej motywacji do treningów, a ta rodzi się z satysfakcji i przekonania, że robimy to, czego naprawdę chcemy.

Twórcy testu bronią jednak swojego narzędzia, wskazując na jego rolę prewencyjną. Twierdzą, że oprócz predyspozycji do uprawiania konkretnego sportu, testy mogą też wskazać u dzieci słabości i schorzenia, które wykluczają pewne rodzaje aktywności.

Co sadzicie o takim rozwiązaniu?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość