Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Testy alergiczne skórne

Uczulenia są w dzisiejszych czasach zmorą wielu osób. Testy skórne to najpopularniejsza metoda ich diagnozowania. Wykonywane są na wiele sposobów, lecz cel mają wspólny – sprawdzenie, jakie alergeny wywołują u chorego stan chorobowy.

Celem testów skórnych jest spowodowanie kontaktu między skórą pacjenta a alergenem podejrzanym o wywoływanie choroby, a również sprawdzenie reakcji organizmu na określony alergen w miejscu, w którym dojdzie do tego kontaktu.

Test punktowy

Cechami charakterystycznymi dla testu punktowego jest prostota, bezpieczeństwo, swoistość, aczkolwiek stosunkowo mała czułość. Lekarz nakłada około 10 kropel różnych alergenów na skórę chorego w odstępach 3 – centymetrowych, trzymając nożyk punktowy lub igłę prawie równolegle do skóry i popycha je tak, aby ta nakłuwała jedynie naskórek, nie powodując krwawienia. Następnie lekarz czeka na reakcję organizmu w postaci bąbli, zaczerwień lub obrzęków na skórze badanego, które wystąpią po około 15 – 20 minutach od rozpoczęcia testu.

Kolejnym sposobem oceny testu jest porównanie wielkości bąbla po histaminie do bąbla po alergenie. Procedurę testu usprawniono, gdyż na ostrze nożyka jednorazowego naniesiono alergen, dzięki czemu nie ma już potrzeby nakładania alergenów na skórę.

Test śródskórny

Drugi typ testu skórnego to test śródskórny. Jest on o wiele bardziej pracochłonny, lecz tym samym bardziej czuły i precyzyjny. Podczas tego testu lekarz nabiera roztwory alergenów do strzykawek, po czym wprowadza je w powłoki skórne pacjenta i wstrzykuje alergen, który wytwarza podskórny pęcherzyk o średnicy około 3 – 4 mm. Z wynikami lekarz zapoznaje nas po 20 minutach, oraz po 6 – 8 i 24 – 48 godzinach (reakcja opóźniona).

Test naskórkowy

Test naskórkowy znajduje swoje zastosowanie w diagnozowaniu alergii zawodowej. Jego celem jest ocena reakcji alergicznych typu IV, czyli typu Gella Coombsa. Test naskórkowy polega na przyklejeniu do pleców lub ramion specjalnych plastrów zawierających alergeny na okres 24 godzin. Podobnie jak w poprzednich testach oczekuje się na reakcję w postaci guzków, zaczerwienienia lub pęcherzyków po 24, 48 i 96 godzinach.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość