Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Testy alergiczne u dzieci

Alergia może pojawić się dopiero po pierwszym zetknięciu organizmu człowieka z czynnikiem uczulającym, dlatego w przypadku dzieci najważniejsza jest profilaktyka. W momencie, gdy ustalimy już, że u dziecka występuje alergia, powinniśmy przeprowadzić odpowiednie testy. U noworodków są to testy krwi, u dzieci starszych – testy skórne.

Testy skórne

Testy skórne są zazwyczaj wykonywane u dzieci w wieku przedszkolnym, ze względu na to, że poziom antygenów wzrasta dopiero u dzieci starszych – tak więc u noworodków wynik badania często będzie negatywny. Testy skórne pomagają w wykryciu takich schorzeń jak astma i zapalenie błony śluzowej nosa.

Podczas badania, na przedramieniu lub plecach dziecka umieszcza się zwykle do 10 kropel wybranych alergenów, z którymi dziecko mogło mieć wcześniejszy kontakt, a następnie nakłuwa naskórek pod tymi kroplami i oczekuje na reakcję.

W momencie, gdy alergen napotyka na komórki uczulone – na skórze pojawia się świąd, bąble, obrzęk lub zaczerwienienie.

Przed rozpoczęciem testu skórnego rodzice powinni poinformować lekarza o przyjmowanych przez dziecko lekach, bowiem ich działanie może znacząco wpłynąć na jego wynik.

Testy z krwi

Testy z krwi przeprowadza się raczej u noworodków, nawet wtedy, gdy tylko rodzice są alergikami i istnieje podejrzenie, że dziecko mogło po nich odziedziczyć alergie. Polegają na zbadaniu ilości krwinek z właściwościami kwasochłonnymi, których ilość wzrasta wprost proporcjonalnie do stopnia zaawansowania alergii. Testy krwi stosowane są wówczas, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia testów skórnych – np. u dzieci z ciężką atopią lub u dzieci przyjmujących leki mogące zaburzyć rezultat badania.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość