Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Testy alergiczne u niemowląt

W dzisiejszym świecie alergia stała się naczelną dolegliwością dzieci. Nadwrażliwość na kurz, zwierzęcą sierść, pyłki roślin czy inne chemiczne czynniki spowodowana jest głównie zanieczyszczeniem środowiska i dotyczy nawet najmłodszych pociech. Jak zdiagnozować u nich alergię?

Testy krwi

Najbardziej wiarygodnym rodzajem testów alergicznych u niemowląt są testy krwi, które wykonuje się nawet u bardzo małych dzieci w momencie, gdy istnieje podejrzenie odziedziczenia alergii po rodzicach. Testy z krwi przeprowadza się również wtedy, gdy dziecko przyjmuje leki lub cierpi na ciężką atopię i niemożliwe jest przeprowadzenie testu skórnego. W teście tym specjaliści liczą krwinki posiadające właściwości kwasochłonne, których liczba zależy od ciężkości alergii. O konieczności wykonania testu decyduje pediatra.

Testy skórne

Najpopularniejszym testem alergicznym jest test skórny, ale wykonuje się go dopiero u dzieci będących w wieku przedszkolnym. Wcześniejsze wykonanie testu byłoby bezcelowe, ze względu na stopniowe wzrastanie obecności antygenów w ciele dziecka, a to właśnie one są kluczowym elementem w teście. Za pomocą testu skórnego jesteśmy w stanie wykryć alergeny będące powodem na przykład astmy i zapalenia błony śluzowej nosa, ale u noworodków takie testy nie są wiarygodne.

Podczas badania skórnego, na wewnętrznej stronie przedramienia dziecka lub na jego plecach umieszcza się 10 kropel substancji wywołujących różne alergie. Następnie w miejscach, gdzie znajdują się krople delikatnie nakłuwa się naskórek i obserwuje reakcję. W momencie, gdy alergen wchodzi w kontakt z komórkami uczulonymi, dochodzi do wyzwolenia substancji wywołujących zaczerwienienie skóry i obrzęk, podobnie jak przy ukłuciu przez komara.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. MartaP

    Mojej koleżanki syn miał podawane sterydy, a po wizycie u mądrego alergologa, który polecił zastosowanie ozonatora do oczyszczania powietrza , pościeli, materaca okazało się że sterydy nie sa potrzebne. ja też za namową koleżanki zaczęłam stosować ozonator i objawy mojej alergii są znacznie mniejsze. Zamiast przyjmowac duże dawki leków warto to sprawdzić , polecam. http://zdrowiemojapasja.pl/pl/c/ALERGIA/18