Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Testy alergiczne z krwi

Badania wskazują, że 25% polaków to alergicy. Testy alergiczne z krwi wykonuje się w przypadkach, gdy testy skórne nie dały pożądanych rezultatów.

Na czym polegają i jak wykonuje się testy alergiczne z krwi?

Podczas badania alergicznego z krwi pobierana jest próbka, krwi a następnie poddawana analizie mikroskopowej, polegającej na określeniu liczby białych krwinek, które mają zdolności kwasochłonne (tzw. eozynfile). W krwi alergika ich liczba jest o wiele wyższa, dodatkowo wzrasta proporcjonalnie względem stopnia alergii.

Kontrolując stężenie IgE (skierowanych przeciw danemu alergenowi), lekarz szacuje natężenie uczulenia na ten alergen. Jest to istotne w momencie, gdy lekarz zastanawia się nad podjęciem immunoterapii swoistej, czyli odczulania. Ważna jest również ocena natężenia alergii u dzieci, które z różnych powodów nie mogą być poddane testom skórnym (gdy dziecko jest za małe, w obliczu problematycznych zmian skórnych, użądleń lub podejrzeniu uczulenia na penicylinę).

Nie zawsze podwyższone IgE jest wyznacznikiem alergii - stężenie białek we krwi zmienia się przy chorobach takich jak robaczyca czy podczas chorób przewlekłych.

IgE warto również sprawdzać u dzieci, które mogą być narażone na rozwój alergii – np. u dzieci z genetycznymi predyspozycjami alergicznymi (rodzeństwo lub rodzice są alergikami).

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość