Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Tętniak

Tętniak to wypełnione krwią odcinkowe poszerzenie światła tętnicy w miejscu osłabienia jej ścian. Do zmian w strukturze tętnicy może dojść na skutek miażdżycy, urazów, stanów zapalnych, nadciśnienia lub zabiegów związanych z nakłuwaniem światła naczynia, a także w związku z wrodzonym defektem budowy ściany tętnicy (zespół Marfana).

Tętniaki mogą powstawać we wszystkich tętnicach i w sercu, dając różne objawy i rokowania w zależności od umiejscowienia i wielkości zmian. Najczęściej występują tętniaki aorty, mózgu, tętnicy udowej i podkolanowej oraz serca (zwykle w konsekwencji przebytego zawału).

Objawy tętniaka

Tętniaki wykrywane są najczęściej przez przypadek, choć niektóre urastają do rozmiarów widocznego, tętniącego guza. Tętniakowi aorty brzusznej może towarzyszyć ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, promieniujący często do krocza, a tętniak naczyń mózgowych może objawiać się częstymi, pulsującymi bólami głowy i zaburzeniami neurologicznymi.

Wczesne wykrycie i leczenie zmian ma kluczowe znaczenie dla zdrowia oraz życia, jednak w większości przypadków tętniaki rozwijają się bezobjawowo, a ich obecność manifestuje się w chwili pęknięcia.

Angiografia, czyli badanie diagnostyczne obrazujące stan naczyń krwionośnych, jest procedurą na tyle inwazyjną, że nie prowadzi się szeroko zakrojonej diagnostyki profilaktycznej.

Leczenie

Niektóre postacie tętniaka (np. rozwarstwieniem aorty brzusznej) można leczyć farmakologicznie, o ile nie powodują niedokrwienia narządów. Wskazaniem do operacji jest niebezpieczne umiejscowienie zmian (naczynia mózgowe), pęknięcie tętniaka, uporczywe objawy będące wynikiem ucisku na nerwy lub tętniaki, które bardzo szybko zwiększają rozmiary.

Celem leczenia operacyjnego jest usunięcie poszerzonego odcinka naczynia i zastąpienie go protezą naczyniową bądź innym naczyniem pobranym od pacjenta. Powszechną metodą stosowaną w przypadku tętniaków aorty jest wszczepienie tzw. stentgraftów, czyli niewielkich sprężynek umieszczanych wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia mu drożności.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość