Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Tetris łagodzi objawy PTSD

Pozornie trywialna gra może stanowić ważne narzędzie w zapobieganiu skutkom traumatycznych wydarzeń, jak wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Skupienie na angażującym uwagę zadaniu wizualno-przestrzennym – takim jak gra wideo – może znacząco złagodzić częstotliwość natrętnych reminiscencji (tzw. flashbacks) towarzyszących zespołowi stresu pourazowego (PTSD – z ang. Posttraumatic stress disorder).

PTSD to rodzaj zaburzenia lękowego będącego następstwem przeżycia traumatycznego wydarzenia (wojna, gwałt, nieumyślne spowodowanie śmierci) i charakteryzującego się głównie koszmarami sennymi oraz ciągłym przeżywaniem urazowej sytuacji w natrętnych wspomnieniach. Objawy pojawiają się najczęściej po wstępnym okresie uśpienia, który wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Wielki powrót Tetris

Naukowcy odkryli, że granie w popularną w latach 80-tych grę wideo bezpośrednio po doznaniu silnego stresu, może zakłócić proces tworzenia obrazów mentalnych odpowiadających za dręczące reminiscencje. W przeprowadzonym eksperymencie, badani obejrzeli szokujący film w ramach symulacji traumatycznego wydarzenia. Po sześciu godzinach, w trakcie których dochodzi do konsolidacji wspomnień i przekazania ich do pamięci długotrwałej, uczestnicy wykonywali jedno z trzech zadań: odpowiadali na pytania quizowe, grali w Tetris lub po prostu odpoczywali, nie angażując się w nic konkretnego.

Fot. procsilas Fot. procsilas

W ciągu kolejnego tygodnia, uczestnicy, którzy grali w Tetris doznawali znacznie mniej reminiscencji niż pozostali badani, co może oznaczać, że zadania wymagające przetwarzania wizualno-przestrzennego utrudniają zagnieżdżanie się wspomnień w pamięci długotrwałej.

Naukowcy nie są jednak pewni, z czego wynika taki efekt. Wciąż trwają też badania, które mają ustalić, czy taka forma terapii faktycznie sprawdzi się w przypadku prawdziwych traum i po upływie dłuższego czasu od urazowego wydarzenia, gdy nastąpi już kryzys psychiczny.

Twierdzenie, że prosta gra może mieć trwały wpływ terapeutyczny w przypadku PTSD i innych zaburzeń charakteryzujących się występowaniem natręctw jest sporym nadużyciem. Zanim zacznie się ordynować żołnierzom i ofiarom gwałtu obowiązkowe sesje Tetris, potrzeba rzetelnych, przekonujących prób klinicznych. Nie można jednak wykluczyć, że jesteśmy na ważnym tropie, który pozwoli na opracowanie efektywniejszych metod terapeutycznych niż te obecnie dostępne.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość