Tetris łagodzi objawy PTSD
Pozornie trywialna gra może stanowić ważne narzędzie w zapobieganiu skutkom traumatycznych wydarzeń, jak wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Skupienie na angażującym uwagę zadaniu wizualno-przestrzennym – takim jak gra wideo – może znacząco złagodzić częstotliwość natrętnych reminiscencji (tzw. flashbacks) towarzyszących zespołowi stresu pourazowego (PTSD – z ang. Posttraumatic stress disorder).
PTSD to rodzaj zaburzenia lękowego będącego następstwem przeżycia traumatycznego wydarzenia (wojna, gwałt, nieumyślne spowodowanie śmierci) i charakteryzującego się głównie koszmarami sennymi oraz ciągłym przeżywaniem urazowej sytuacji w natrętnych wspomnieniach. Objawy pojawiają się najczęściej po wstępnym okresie uśpienia, który wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Wielki powrót Tetris
Naukowcy odkryli, że granie w popularną w latach 80-tych grę wideo bezpośrednio po doznaniu silnego stresu, może zakłócić proces tworzenia obrazów mentalnych odpowiadających za dręczące reminiscencje. W przeprowadzonym eksperymencie, badani obejrzeli szokujący film w ramach symulacji traumatycznego wydarzenia. Po sześciu godzinach, w trakcie których dochodzi do konsolidacji wspomnień i przekazania ich do pamięci długotrwałej, uczestnicy wykonywali jedno z trzech zadań: odpowiadali na pytania quizowe, grali w Tetris lub po prostu odpoczywali, nie angażując się w nic konkretnego.
Fot. procsilas
W ciągu kolejnego tygodnia, uczestnicy, którzy grali w Tetris doznawali znacznie mniej reminiscencji niż pozostali badani, co może oznaczać, że zadania wymagające przetwarzania wizualno-przestrzennego utrudniają zagnieżdżanie się wspomnień w pamięci długotrwałej.
Naukowcy nie są jednak pewni, z czego wynika taki efekt. Wciąż trwają też badania, które mają ustalić, czy taka forma terapii faktycznie sprawdzi się w przypadku prawdziwych traum i po upływie dłuższego czasu od urazowego wydarzenia, gdy nastąpi już kryzys psychiczny.
Twierdzenie, że prosta gra może mieć trwały wpływ terapeutyczny w przypadku PTSD i innych zaburzeń charakteryzujących się występowaniem natręctw jest sporym nadużyciem. Zanim zacznie się ordynować żołnierzom i ofiarom gwałtu obowiązkowe sesje Tetris, potrzeba rzetelnych, przekonujących prób klinicznych. Nie można jednak wykluczyć, że jesteśmy na ważnym tropie, który pozwoli na opracowanie efektywniejszych metod terapeutycznych niż te obecnie dostępne.