Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Tężyczka

Tężyczka to stan nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej charakterystyczny dla hipokalcemii (spadku stężenia wapnia w osoczu krwi) lub zaburzeń gospodarki magnezowej. Do niedoborów wapnia może dojść na skutek zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej lub w przebiegu niedoczynności przytarczyc .

Stwierdzono tez związek tężyczki z celiakią i niedoborami witaminy D. Na skutek zaburzeń gospodarki elektrolitowej w organizmie, dochodzi do bolesnych skurczy różnych grup mięśniowych, zwykle dotyczących najpierw mięśni rąk i mięśni mimicznych twarzy, a następnie obejmujących wszystkie partie ciała.

Charakterystyczny jest też ból w klatce piersiowej, bóle brzuszne, migreny oraz światłowstręt, do których dochodzi na skutek skurczu naczyń wieńcowych, mózgowych i brzusznych. Mogą wystąpić napady silnego lęku, poczucie zagrożenia życia lub utraty kontroli nad sobą.

Leczenie ostrej tężyczki polega na dożylnym podawaniu roztworu glukonianu wapnia. W przypadku przewlekłej hipokalcemii wskazane jest stosowanie odpowiedniej diety i suplementacja wapnia.

Aleksandra Banasik

Tematy: hipokalcemia, niedobór wapnia, bóle mięśni, skurcze mięśni

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość