Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Tłuszczak

Tłuszczak to wolnorosnący, łagodny nowotwór tworzący się w tkance podskórnej (czasami również w organach wewnętrznych) w wyniku nagromadzenia dojrzałych komórek tłuszczowych.

Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub w kilku miejscach jednocześnie, a przyczyny ich powstawania nie są znane. Istnieją podejrzenia, że zmiany mogą być skutkiem urazów lub mutacji genetycznych, ale nie istnieją na to żadne dowody.

Ze względu na strukturę nowotworu oraz obraz kliniczny, wyróżnia się kilka typów tłuszczaka, więc można spotkać się również z nazwami lipoma, angiolipoma, myolipoma, myelolipoma, lipoblastoma, zimowiak, oraz tłuszczak wrzecionowatokomórkowy i wielopostaciowy.

Objawy

Tłuszczaki pojawiają się najczęściej u osób po czterdziestym roku życia, w różnych miejscach ciała (zwykle na tułowiu, karku, pośladkach, przedramionach i ramionach), choć rozpoznaje się je również u dzieci. Zwykle otoczone są torebką łącznotkankową, która nadaje im charakterystyczny zaokrąglony kształt i sprawia, że są łatwo wyczuwalne pod powierzchnią skóry.

Zmiany są niegroźne, miękkie, zwykle przesuwalne i niebolesne, choć mogą osiągać duże rozmiary i powodować pewien dyskomfort, utrudniać normalne funkcjonowanie, a nawet wywierać nacisk na sąsiadujące narządy i zaburzać ich pracę. W tym przypadku, konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmian.

Leczenie

Zmiany nie są groźne i nie wymagają leczenia, choć guzy osiągające duże rozmiary mogą stanowić problem kosmetyczny i mogą zostać usunięte chirurgicznie. Najlepiej udać się do specjalisty jak najwcześniej, gdyż usunięcie niewielkiego guzka jest znacznie łatwiejsze, niesie za sobą najmniejsze ryzyko pozostawienia blizny pozabiegowej i może zostać przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych.

Duże oraz głęboko umiejscowione tłuszczaki mogą wymagać poważniejszego zabiegu chirurgicznego w warunkach sali operacyjnej. Właściwie usunięty tłuszczak nie powinien odrastać, ale w przypadku szczególnych predyspozycji, nowe zmiany mogą pojawić się tuż obok wyciętych guzków.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość