Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Toczeń rumieniowaty

Toczeń rumieniowaty to grupa chorób autoimmunologicznych, występujących w postaci dermatoz lub chorób układowych o niecałkowicie poznanej etiologii.

Przypuszcza się, że chorobę warunkuje splot czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych, a statystyki wskazują, że częściej chorują kobiety, co może sugerować rolę kobiecych hormonów płciowych.

Wyróżnia się dwie główne postacie tocznia rumieniowatego - postać skórną (ogniskową i rozsianą) oraz postać układową, w której dochodzi do wielonarządowych zmian zapalnych.

Charakterystycznym objawem większości odmian choroby jest występowanie na twarzy wyraźnie ograniczonego rumienia, często przypominającego kształt motyla, oraz nadwrażliwość na światło słoneczne, nadżerki na błonach śluzowych jamy ustnej i bóle stawowe.

Leczenie zależy od postaci choroby i nasilenia zmian. Zwykle stosuje się leki z grupy NLPZ, kortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne i przeciwmalaryczne.

Aleksandra Banasik

Tematy: choroby autoimmunologiczne, rumień

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. jamal

    Tyle, że badanie krwi nie zawsze potwierdza diagnozę tocznia http://www.toczenforum.pl/morfologia-komorek-cbc-w-toczniu/