Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Toksyczne błyskotki

Z raportu niedochodowej organizacji ekologicznej wynika, że biżuteria sprzedawana w popularnych sieciówkach zawiera niebezpieczne stężenia rakotwórczych chemikaliów.

Organizacja The Ecology Center i Healthystuff.org donoszą, że 59% taniej biżuterii dostępnej w sieciach takich jak Walmart, Kohl's H&M czy Target zawiera przynajmniej jeden typ związków uznanych przez Komisję ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumpcyjnych (CPSC) za niebezpieczne dla zdrowia jeśli występują w dużych stężeniach.

Z 99 zbadanych elementów biżuterii, 27% przekraczało dopuszczalną dla dzieci zawartość ołowiu, a 13% zawierało ponad 100 ppm arsenu. Częsty kontakt ze związkami arsenu łączony jest między innymi z nowotworami pęcherza, nerek, płuc, wątroby i prostaty.

W analizowanej biżuterii odkryto również kadm, toksyczny metal stosowany w metalurgii i energetyce. Kadm nie jest wydalany lecz odkłada się w organizmie (w nerkach, wątrobie, jajnikach i jądrach), niszcząc kłębuszki nerkowe, powodując zaburzenia reprodukcyjne, prowadząc do wad płodu, nowotworów płuc i białkomoczu.

Eksperci CPSC apelują, by chronić małe dzieci przed kontaktem z taką biżuterią i zachęcać dorastających amatorów stylu, by ograniczyli metalowe akcesoria do minimum.

Ryzyko może wydawać się znikome, ale biorąc pod uwagę fakt, że z toksycznymi związkami stykami się właściwie na każdym kroku - w kosmetykach, jedzeniu, samochodach i jak się okazuje również w biżuterii - może jednak warto od czasu do czasu być przewrażliwionym konsumentem...

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. anete

    Dobrze że nie kupuję błyskotek.