Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Toksyczne pralnie chemiczne

Ubrania wymagające czyszczenia chemicznego są nie tylko kłopotliwe, ale również potencjalnie niebezpieczne. Mogą być źródłem toksycznych chemikaliów podejrzewanych o właściwości karcynogenne i prowadzić do zmian neurologicznych.

Według chemików z Uniwersytetu Georgetown, ubrania czyszczone chemicznie mogą nosić pozostałości toksycznych związków, powszechnie stosowanych do prania na sucho.

Głównym podejrzanym jest czterochlorek etylenu, znany również jako perchloroetylen i tetrachloroeten. Jego toksyczny wpływ nie został dostatecznie przebadany, ale podejrzewa się go o działanie rakotwórcze oraz powodowanie zaburzeń neurologicznych. Perchloroetylenu używa ponad 95% pralni chemicznych w Unii Europejskiej, a jego stosowanie nie jest objęte żadnymi regulacjami.

Alternatywą może wydawać się korzystanie z pralni ekologicznych, choć niestety wiąże się to najczęściej z dodatkowymi kosztami. Poza tym, termin „ekologiczny” bywa w wielu przypadkach dużym nadużyciem, a pracownicy nie są nawet w stanie wyjaśnić, na czym ekologiczność ich zakładu w zasadzie polega.

Jeśli w swojej garderobie masz wiele ubrań, które wymagają prania chemicznego, warto podrążyć temat i zorientować się, jakie metody stosowane są w pralni, z której najczęściej korzystasz. A najlepiej ograniczyć problem już na etapie zakupów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość