Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Tomografia komputerowa

Technika obrazowania narządów za pomocą promieni rtg jest nieodzowna w medycynie.

Tomografia komputerowa to zestaw zdjęć rentgenowskich ukazujących poprzecznie strukturę narządu. Dzięki temu badaniu lekarze mogą ocenić strukturę anatomicznych zmian w ciele. W odróżnieniu od tradycyjnych badań radiologicznych w tomografii można dokładnie odróżnić strukturę tkanek miękkich.

Kiedy wykonuje się tomografię?

Badanie wykonywane jest wyłącznie jeśli mamy skierowanie od lekarza. Osoby, u których istnieje podejrzenie krwawienia doczaszkowego, ropnia mózgu lub urazu głowy i kanału kręgowego natychmiast powinny być poddane badaniu tomograficznemu. Oprócz tego osoby:

  • cierpiące na zaburzenia układu nerwowego,
  • chorujące na wrodzone wady układu nerwowego i choroby przysadki mózgowej,
  • cierpiące na choroby nowotworowe, płuc i serca.

Jeśli chodzi o dolegliwości jamy brzusznej, badanie wykonuje się u osób z nowotworami wątroby, trzustki i nerek oraz chorych na zapalenia żołądka, jelit, przełyku i śledziony.

Przed badaniem

Przed badaniem tomografii komputerowej nie należy nic jeść od rana. Zwykle osoba wykonująca badanie przed jego rozpoczęciem wstrzykuje do krwi pacjenta specjalny środek kontrastowy. W przypadku tomografii jamy brzusznej badany musi wypić wodny roztwór środka kontrastowego. Robi się to po to, by na zdjęciach wszystko było odpowiednio dobrze widoczne.

Badanie jest zupełnie bezbolesne, ale może być nieprzyjemne dla osób cierpiących na klaustrofobię. W związku z tym, że podczas wykonywania tomografii nie można się ruszać, zaleca się podanie dzieciom środków uspokajających. Może też zaistnieć konieczność ogólnego znieczulenia. Przed tomografią wykonuje się często obrazowe zdjęcie rentgenowskie, które ogląda lekarz wykonujący badanie tomograficzne.

Przed badaniem, osoby, które mają skłonność do alergii na środki kontrastowe, muszą poinformować o tym wykonującego badanie lekarza. Oprócz tego trzeba poinformować lekarza o skłonności do krwawień i o ciąży.

Przebieg badania

Badanie trwa około kilkunastu minut. Pacjent kładzie się na ruchomej leżance, która potem wjeżdża do środka maszyny przeprowadzającej badanie. Osoba badana nie może się ruszać i musi zachowywać się według wskazówek lekarza badającego, z którym może porozumieć się przez mikrofon i głośniki umieszczone w maszynie.

Zwykle lekarze proszą, by wstrzymać na chwilę oddech. Jeśli będziemy postępować według zaleceń, badanie będzie trwało krócej, a jego wynik będzie dokładniejszy. Tomografia komputerowa jest całkowicie bezbolesna, oczywiście za wyjątkiem wkłucia do żyły strzykawki ze środkiem kontrastowym.

Jeśli podczas badania pacjent czuje się niedobrze, ma poczucie klaustrofobii, jest mu gorąco i nie może złapać oddechu natychmiast powinien poinformować o tym osobę wykonującą zabieg. Środek kontrastujący podawany dożylnie może powodować duszność i zawroty głowy, jeśli badany odczuwałby takie dolegliwości również musi natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.

Wynik badania wraz z opisem i zdjęciami przekazywany jest pacjentowi, niedługo po zakończeniu badania.

Po badaniu

Zwykle nie występują powikłania po badaniu tomografii komputerowej. Jednak mogą one wstąpić w związku z podaniem środka kontrastowego. Objawy takie jak nudności, wymioty czy duszności powinny być zgłoszone lekarzowi.

Badanie nie powinno być powtarzane często ponieważ promieniowanie rentgenowskie jest szkodliwe dla organizmu. Tyczy się to szczególnie kobiet w ciąży, kobiet w okresie owulacji starających się o dziecko i osób w podeszłym wieku.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość