Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Torbiele na jajnikach a ciąża

Torbiel to najczęściej małe przerośnięte ciałko żółte, które bardzo często pojawia się we wczesnej ciąży. W większości przypadków nie jest niebezpieczne, ponieważ zanika w kolejnych trymestrach.

Malutkie niegroźne przerosty powstają z pęcherzyków na jajnikach i mogą mieć od dwóch do czterech cm średnicy. Zwykle powstają w wyniku wytwarzania przez jajniki złych tkanek i ich nieprawidłowej pracy. W ich wnętrzu znajduje się płyn- może to być osocze, krew, ropa lub wydzielina. Nie ma możliwości zapobieganiu występowania torbieli.

Czy mając torbiel na jajniku można zajść w ciążę?

Torbiele mogą powodować problem z zajściem w ciążę jeśli mają w sobie ropę lub jeśli posiadają skłonność do rozrastania się. Wtedy może doprowadzić to do powstania dużych zrostów i niedrożność jajowodów. Najbezpieczniejsza jest torbiel dermoidalna, która ma prostą strukturę, nie rozrasta się i może sama zniknąć. Każda operacja, niezależnie od typu torbieli, może powodować choroby pooperacyjne i powikłania, które mogą negatywnie wpłynąć na możliwość zajścia w ciąży.

Jak leczy się torbiele w ciąży?

Jeśli torbiel sam nie wchłonie się wraz z rozwojem ciąży (najczęściej po 16. tygodniu) i zacznie się powiększać, czasem aż do pięciu cm, należy usunąć go operacyjnie. Duże ciałko żółte powoduje ból i może zagrażać życiu dziecka, dlatego należy usunąć je na samym początku trwania ciąży. Zwykle stan i wielkość torbieli określa lekarz podczas systematycznych badaniach USG.

Najlepiej jest przeprowadzać operacje od 15 do 20 tygodnia ciąży, ponieważ zastosowana narkoza może w późniejszym czasie zaszkodzić dziecku. Do 15 tygodnia zarodek się rozwija i nie należy go naruszać, dopiero kiedy hormony będą wytwarzane przez łożysko można zająć się operowaniem. Zabieg usunięcia torbieli nie jest całkowicie bezpieczny, jednak torbieli nie należy lekceważyć ponieważ nieleczone przyczynią się do poronienia.

Pojawienie się w torbieli podczas następnych ciąży jest mało prawdopodobne.

Po operacji mogą wystąpić:

  • skurcze macicy,
  • skracanie się jej szyjki,
  • niewydolność szyjkowa.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gośćka (Gość)

    Chcę skorygować - Wielkość torbieli na jajnikach może siegnąć NAWET 7cm !!!!! Kiedyś miałam takiego leczonego Luteiną (wchłonął się), a obecnie znowu mam będąc przy tym we wczesnej ciąży... Nie wiem co o tym myśleć....