Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Trąd

Trąd to przewlekła choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Mycobacterium leprae, pokrewne prątkowi gruźlicy, występująca obecnie w niektórych krajach tropikalnych i subtropikalnych.

Bakteria wnika do ustroju przez skórę lub błonę śluzową górnych dróg oddechowych (do zakażenia dochodzi drogą kropelkową), po czym przedostaje się do krwi i rozsiewa w organizmie powodując swoiste zmiany w skórze, nerwach obwodowych, błonach śluzowych nosa i krtani oraz drobnych kościach i chrząstkach dłoni i stóp.

Lepromatyczna postać trądu charakteryzuje się twardymi, guzowatymi obrzękami, które mogą się otwierać, prowadząc do poważnych zniekształceń, zakażeń i utraty tkanek. Przyczyną śmierci są najczęściej powikłania wynikające z nieleczonego zakażenia ropnego.

W większości przypadków prowadzi się leczenie farmakologiczne w warunkach domowych. Pacjenci z zaawansowanymi, otwartymi zmianami skórnymi wymagają bardziej skomplikowanej terapii, łącznie z procedurami chirurgicznymi i rehabilitacją psychospołeczną.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość