Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy, zwany również pospolitym, to choroba skóry dotykająca osoby w wieku dojrzewania i spowodowana intensywnymi zmianami hormonalnymi, w wyniku których dochodzi do nadmiernego pobudzenia funkcji gruczołów łojowych.

Na skutek nadprodukcji łoju i wzmożonego rogowacenia naskórka dochodzi do zablokowania ujścia kanału gruczołu łojowego i powstania tzw. zaskórników, a w konsekwencji do rozwinięcia się procesu zapalnego, który prowadzi do powstania ropnych grudek, silnego zaczerwienienia i dolegliwości bólowych.

Zmiany trądzikowe najczęściej obejmują całą powierzchnię twarzy, ale mogą pojawiać się również na szyi, dekolcie i plecach.

W wielu przypadkach trądziku młodzieńczego wystarczająca jest właściwa pielęgnacja, ale zaawansowane zmiany wymagają specjalistycznego leczenia pod kontrolą dermatologa.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Preaw (Gość)

    1. Zjadłam śniadanie Ale dopiero po 12 2. Jeszcze przed obediam, jest szansa 3. Nie palę! <34. Nieeee, yerba mate!5. Zdecydowanie nie 6. Tv nie oglądam, alkoholu nie pijam.7. Uwielbiam surowiznę 8. Nie.9. Nieeee I byle nie do galerii!10. Nie.Będzie coś ze mnie?

  2. ewelyynas (Gość)

    Miałam trądzik na plecach. Masakra, ciągle to tarłam o ubranie i się rozprzestrzeniało. Poza tym zostawały blizny. Smarowałam curiosinem i dobrze sie goiło. Ale ciężko się z pleców pozbyć bez dobrego antybiotyku.

  3. paula1

    W takim wieku dobry jest żel Aquaclin córka już od 12 roku życia go stosuje ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i złuszczające, przyśpiesza gojenie się niedoskonałości i zapobiega powstawaniu nowych. Stosuje się go 2 razy dziennie, chyba najszybsza metoda pozbycia się wyprysków.