Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy, zwany również pospolitym, to choroba skóry dotykająca osoby w wieku dojrzewania i spowodowana intensywnymi zmianami hormonalnymi, w wyniku których dochodzi do nadmiernego pobudzenia funkcji gruczołów łojowych.

Na skutek nadprodukcji łoju i wzmożonego rogowacenia naskórka dochodzi do zablokowania ujścia kanału gruczołu łojowego i powstania tzw. zaskórników, a w konsekwencji do rozwinięcia się procesu zapalnego, który prowadzi do powstania ropnych grudek, silnego zaczerwienienia i dolegliwości bólowych.

Zmiany trądzikowe najczęściej obejmują całą powierzchnię twarzy, ale mogą pojawiać się również na szyi, dekolcie i plecach.

W wielu przypadkach trądziku młodzieńczego wystarczająca jest właściwa pielęgnacja, ale zaawansowane zmiany wymagają specjalistycznego leczenia pod kontrolą dermatologa.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Preaw (Gość)

  1. Zjadłam śniadanie Ale dopiero po 12 2. Jeszcze przed obediam, jest szansa 3. Nie palę! <34. Nieeee, yerba mate!5. Zdecydowanie nie 6. Tv nie oglądam, alkoholu nie pijam.7. Uwielbiam surowiznę 8. Nie.9. Nieeee I byle nie do galerii!10. Nie.Będzie coś ze mnie?

 2. ewelyynas (Gość)

  Miałam trądzik na plecach. Masakra, ciągle to tarłam o ubranie i się rozprzestrzeniało. Poza tym zostawały blizny. Smarowałam curiosinem i dobrze sie goiło. Ale ciężko się z pleców pozbyć bez dobrego antybiotyku.

 3. paula1

  W takim wieku dobry jest żel Aquaclin córka już od 12 roku życia go stosuje ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i złuszczające, przyśpiesza gojenie się niedoskonałości i zapobiega powstawaniu nowych. Stosuje się go 2 razy dziennie, chyba najszybsza metoda pozbycia się wyprysków.

 4. majka90 (Gość)

  Mi po trądziku zostały blizny, ale zastosowałam olejek bio oil to już po miesiącu widziałam jak bledły, a po 3 miesiącach już całkiem. Przy okazji moja cera się nawilżyła.

 5. obywatelmarta

  Kiedys przeczytałam, że również dieta wpływa na stan cery także cery z trądzikiem. Jedząc odpowiednie produkty można poprawić stan skóry. Tu można przeczytac więcej: https://przyjazny-dietetyk.pl/dieta-przeciwtradzikowa