Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty (łac. rosacea) to przewlekła dolegliwość skórna, dotycząca, w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, wyłącznie osób dojrzałych i charakteryzująca się występowaniem rumieniowo-grudkowatych zmian obejmujących środkowe partie twarzy (policzki, nos, broda, czoło).

Schorzenie częściej dotyka kobiet i objawia się najczęściej między 30 a 50 rokiem życia. Jeśli występuje u mężczyzn, przybiera zazwyczaj cięższą postać i daje bardziej nasilone objawy, niejednokrotnie prowadząc do tzw. guzowatości nosa, czyli trwałego przerostu gruczołów łojotokowych skóry. Na największe ryzyko wystąpienia trądziku różowatego narażone są osoby o jasnej karnacji i włosach ( I i II fototyp słoneczny).

Przyczyny

Obecnie uważa się, że do powstania trądziku różowatego dochodzi na skutek współdziałania czynników genetycznych i środowiskowych. Zmiany mogą towarzyszyć nadciśnieniu tętniczemu, zaburzeniom hormonalnym, chorobom układu pokarmowego i alergiom.

Za nasilenie objawów odpowiada szereg czynników, takich jak: wysokie i niskie temperatury, gorące potrawy i napoje, ekspozycja na słońce, pikantne przyprawy, stres, kawa, herbata, alkohol, kosmetyki na bazie alkoholu, silne detergenty oraz intensywne ćwiczenia fizyczne.

Objawy trądziku różowatego

Pierwszym objawem trądziku różowatego jest zaczerwienienie najbardziej narażonych na zmiany partii twarzy. Stopniowo pojawiają się wykwity w postaci grudek i krostek, które mogą przybierać postać zapalnych guzków i nacieków.

Charakterystyczny jest utrzymujący się rumień, który ulega nasileniu pod wpływem wysokich i niskich temperatur. W późniejszym stadium choroby, przy braku odpowiedniego leczenia zmian zapalnych, dochodzi do przerostu tkanki łącznej, co skutkuje charakterystycznym obrzękiem i widocznie rozszerzonymi porami.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego jest zwykle długotrwałe i powinno przebiegać pod kontrolą lekarza. Stosuje się głównie antybiotyki, przyjmowane długofalowo w niewielkich dawkach, oraz leczenie miejscowe, przy pomocy maści, żeli, roztworów i specjalistycznych zabiegów (foto- i laseroterapia, galwanizacja, jonoforeza, peelingi chemiczne).

Leczenie zaawansowanych form trądziku połączonego ze zmianami przerostowymi, może wymagać zabiegu chirurgicznego, który polega na ścięciu nawarstwionej tkanki skalpelem. W terapii niezwykle ważną rolę odgrywa też prawidłowa dieta i higiena osobista. W leczeniu zmian pomoże wyeliminowanie z jadłospisu ostrych przypraw, czekolady, tłustych serów, orzechów, mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu.

Do codziennej pielęgnacji należy używać łagodnych płynów myjących oraz bezwzględnie zrezygnować z kosmetyków na bazie alkoholu, tłustych kremów i peelingów nieenzymatycznych. Osoby dotknięte trądzikiem różowatym powinny rzucić palenie, chronić skórę przed ostrym słońcem i unikać nagłych zmian temperatur.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Skoczek (Gość)

    Nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się z artem i polecić rozex! ;)