Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Trychologia - nauka o włosach

Problemy z włosami, oprócz podłoża zdrowotnego, są związane z coraz większą liczbą czynników. Zaradzić na nie może specjalista trycholog.

Niewielu z nas wie, że istnieje odrębna nauka zajmująca się problematyką zdrowia włosów. Trychologia - bo tak właśnie nazywa się ta specjalność - bada stan skóry głowy i włosów oraz związane z nimi schorzenia.

Zanieczyszczenie środowiska, stres, zaburzenia hormonalne, promieniowanie, nieprawidłowe odżywianie to tylko cześć czynników, które sprawiają, że problemy ze skórą głowy i włosami trapią coraz więcej osób. Niestety, w większości przypadków nie wystarczy fryzjerski „make up”, by ukryć ich fatalną formę.

Włos jest czymś w rodzaju papierka lakmusowego. Jeśli zaczyna zmieniać swoją strukturę, oznacza to, że w organizmie dzieje się coś, co wymaga interwencji. Zatem żeby włos był w dobrej kondycji, należy się nim zająć na poziomie mieszków włosowych, skóry głowy i od wewnątrz. I tym właśnie zajmuje się trychologia.

Specjalista trycholog pomaga diagnozować i rozwiązywać problem wypadania włosów, łysienia, oraz takich dolegliwości jak łuszczyca, łojotok, łupież itp.

Piękne włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy, a więc podstawowym celem trychologa jest prewencja - właściwe dobranie kosmetyków pielęgnujących. Przy niewielkich problemach, gdy zostaną zdiagnozowane ich przyczyny, specjalista zaleci nam odpowiedni rodzaj terapii pielęgnacyjnej. Przy poważniejszych zaburzeniach skieruje nas natomiast do specjalisty.

Nasz ekspert

Trychologią zajmuje się od 3 lat. Współpracuje z lekarzami, głównie dermatologami, przez których była szkolona, choć jak twierdzi, polscy trycholodzy są w dużej mierze samoukami. Prowadzi konsultacje w gabinetach dermatologii estetycznej w Warszawie, Kielcach i Częstochowie.

Pani Ewa przeprowadza badania przy pomocy mikrokamery, która umożliwia precyzyjną ocenę stanu skóry głowy i cebulek włosowych oraz pozwala określić niektóre przyczyny wypadania włosów. Możliwość pokazania obrazu pacjentowi sprawia, że lepiej rozumie on dalszą potrzebę czy też postępy w kuracji.

Na forum, w wątku Zapytaj trychologa, Pani Ewa odpowiada na wasze pytania dotyczące zdrowia włosa i pielęgnacji skóry głowy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość