Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Trzymaj rękę na pulsie

Normalne tętno spoczynkowe dorosłego człowieka waha się pomiędzy 60 a 100 uderzeniami na minutę. Naukowcy twierdzą jednak, że pora zmodyfikować to, co uważamy za bezpieczną normę.

Zbyt szybkie tętno to niedoceniany dotąd czynnik ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru, lecz łączy się je też z większym prawdopodobieństwem cukrzycy i otyłości. Naukowcy uważają, że górna granica dotychczasowej normy (100) to stanowczo za dużo i wszystko powyżej 80 uderzeń na minutę powinno nas zaniepokoić.

Badanie, w którym przez dwie dekady śledzono 50,000 zdrowych mężczyzn i kobiet wykazało, że tętno spoczynkowe w górnej granicy dotychczasowej normy zwiększa ryzyko śmierci na skutek zawału. Z każdymi 10 uderzeniami na minutę więcej, ryzyko to zwiększało się o 18 proc. u kobiet i 10 proc. u mężczyzn. W innym studium wykazano, że osoby o tętnie spoczynkowym wynoszącym 80 uderzeń na minutę, po dwóch dekadach dużo częściej zmagały się z cukrzycą i problemem otyłości.

Warto oczywiście pamiętać, że wartości pulsu zmieniają się wraz z wiekiem i obowiązują różne normy. U noworodków puls może wynosić nawet 130 uderzeń na minutę. Nieco wyższy niż zakłada norma dla dorosłego człowieka może być wynik u dzieci i młodzieży (80-90). Zupełnie inaczej wygląda to też w zależności od wytrenowania organizmu. Wyczynowi sportowcy osiągają wyniki oscylujące w granicach 40 uderzeń na minutę i jest to najzupełniej normalne.

Jak prawidłowo zmierzyć tętno?

Puls mierzymy po krótkim odpoczynku. Dwa place prawej dłoni przykładamy do lewego nadgarstka lub kładziemy z boku szyi. Po wyczuciu tętna, włączamy stoper lub zerkamy na zegarek z sekundnikiem i liczymy uderzenia przez 15 sekund, a następnie mnożymy wynik przez 4. Jeśli jest on niepokojąco wysoli lub niski, skonsultuj się z lekarzem. W większości przypadków - jeśli nie ma przeciwwskazań – powinna pomóc zmiana trybu życia i zwiększenie wysiłku fizycznego typu cardio.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość