Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Uchyłkowatość jelita grubego

Uchyłkowatość polega na tworzeniu się małych, wypukłych kieszonek (uchyłków) w osłabionej ścianie jelita grubego.Chorobie sprzyja siedzący tryb życia, otyłość i złe odżywianie.

U wielu osób choroba przebiega nie dając żadnych objawów, u innych występują sporadyczne lub nawracające bóle, biegunka lub krwiste stolce. Jeżeli jednak kał zalega w uchyłkach, występuje zapalenie uchyłka, przebiegające z gorączką, krwawieniem, narastającymi bólami i złym samopoczuciem. Nieleczone zapalenie uchyłków prowadzi do powikłań: perforacji jelita z zagrażającej życiu zapaleniem jamy otrzewnej. Otrzewna jest błoną wyścielającą jamę otrzewną, znajdującą się w niej narządami jamy brzusznej.

Jeśli lekarz podejrzewa zapalenie uchyłków może zlecić wykonanie kolonoskopii. Zabieg polega na wprowadzeniu do okrężnicy giętkiej rurki zaopatrzonej w układ optyczny i źródło światła, co umożliwia obejrzenie całego jelita grubego. Pomocne jest także badanie kału na obecność krwi utajonej. Niepowikłana uchyłkowatość leczona jest zwykle zachowawczo. Lekarz zleca dietę wysokobłonnikową, a jeśli występują zaparcia to środki przeczyszczające. Ciężkie powikłania, obfite krwawienie mogą wymagać operacyjnego wycięcia zmienionej części okrężnicy. W bardzo ciężkich przypadkach może być konieczne całkowite wycięcie jelita grubego, ale z zachowaniem odbytu.

W zapobieganiu uchyłkowatości ważną rolę odgrywa dieta. Niskobłonnikowa i wysokotłuszczowa zwiększa ryzyko uchyłkowatości. Również częste zaparcia, sprzyjają stanom zapalnym uchyłków. Należy unikać ostrych przypraw i roślin strączkowych. Badania wykazały, że u osób z uchyłkowatością bogata w błonnik dieta zapobiega występowaniu objawów chorobowych. Czasem zaleca się też witaminy A, E i C oraz czosnek w kapsułkach. Przy zaostrzonej chorobie wymagane jest stosowanie łagodnej, przecieranej diety z wykluczeniem surowych owoców i jarzyn, alkoholu i kofeiny. Dietę bogatą w błonnik przywraca się po miesiącu od ustąpienia objawów zapalnych.

Powstałych uchyłków nie da się wyleczyć, ale przestrzeganie diety może zapobiec ostremu zapaleniu. Należy pić co najmniej 8 szklanek płynów dziennie w celu zapobiegania zaparciom. Również codzienna gimnastyka pomocna jest przy zaparciach.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość