Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Uczulenie na salicylany

Salicylany, czyli estry kwas salicylowego, występują w żywności i wielu lekach. Osoby uczulone powinny zachować szczególną ostrożność, gdyż reakcja alergiczna może mieć poważny przebieg.

Kwas salicylowy jest organiczną, krystaliczną, bezbarwną substancją, która topi się w temperaturze 159 stopni Celsjusza. Słabo rozpuszcza się w wodzie, ale za to znakomicie w alkoholach. Czysty kwas salicylowy jest wykorzystywany w 2-3% roztworach etanolowych. Jest on stosowany jako środek odkażający, czyli spirytus salicylowy, albo jako środek odtłuszczający, lekko złuszczający skórę.

Im większe jest stężenie kwasu salicylowego w roztworze lub maści (10-20%), tym silniej będzie działał złuszczająco na naskórek. Z tego względu wykorzystuje się go w wielu preparatach stosowanych do leczenia trądziku czy też innych wysypek, które należy wysuszać.

Właściwości kwasu salicylowego

Kwas salicylowy działa przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Jeszcze kilka lat temu był on używany jako jeden ze składników maści i przeróżnych past do odkażania skóry. Niestety, ma on nie tylko właściwości korzystne dla zdrowia człowieka. Może powodować powstanie działań ubocznych. Żadne farmaceutyki posiadające w swoim składzie kwas salicylowy nie mogą być używane przez alergików, jako że mogą powodować ataki astmy i różnorodne alergie skórne.

Uczulenie na salicylany

Alergia na salicylany objawia się występowaniem zmian skórnych, napadami kaszlu, duszności i katarem. Najczęściej obok zmian skórnych pojawia się obrzęk naczynioruchowy (obrzęk obejmujący najczęściej twarz, kończyny i okolice stawów) i reakcje anafilaktyczne.

Leki z zawartością salicylanów

Salicylany są obecne w lekach z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Mają one działanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowe. Takie leki stosuje się najczęściej przy przeziębieniach, bólach głowy czy kręgosłupa.

Większość leków pojawiających się w aptekach może zawierać szkodliwe dla alergika substancje. Trzeba dodać, że leki te są sprzedawane bez recepty, dlatego też należy uważnie czytać skład farmaceutyków, jeśli wiemy o uczuleniu.

Najczęściej kwas salicylowy zawarty jest w lekach w formie tabletek, syropów, kropli, czopków, maści, kremów i płynów do stosowania na skórę.

Poniżej prezentujemy listę międzynarodowych nazw leków i ich handlowych odpowiedników, których wystrzegać powinny się osoby ze stwierdzonym uczuleniem na salicylany:

 • Acetylsalicylic acid - Acard, Acesan, Alka-Prim, Alka-Seltzer, Anapiryna, Antineuralgiae E, ASA, Ascalcin, Ascodan, Aspimag, Aspiryn, Aspiryn-C, Aspocol, ASS+C-ratiopharm, Bestpirin, Calcipiryna, Cardiofil, Etopiryna, Fenalgin, Mespefan, Neopyrin, Nipas, Paranalgin, Phensic, Polopiryna, Polopiryna C, Polopiryna S, Polopiryna Cardio, Ring N, Solucetyl, Tabletki przeciw grypie, Thomapyrin, Thomapyrin C, Upsarin C.

 • Aminopyrine (Aminophenazone) - Pabialgin, Pyramidonum, Veramid

 • Cyclofenamic acid

 • Diclofenac sodium (potassium) – ApoDiclo, Arthrotek, Cataflam, Diclac, Dicloberl, DicloDuo, Diclofenac, Diclofenac retard-rathiopharm,Dicloratio, Feloran, Majamil, Naclof, Naklofen, Naklofen Duo, Olfen, Rewodina, Venożel, Veral, Voltaren, Voltenac

 • Diflunisal

 • Ditazol

 • Fenoprofen

 • Flufenamic acid

 • Flurbiprofen – Ansaid, Flugalin, Strepfen

 • Ibuprofen – Ardinex, Deep Relief“DR ŻEL“, Dolgit, Ibufen, Ibuprofen, Ibuprom, Ibutop, Nurofen

 • Indomethacin – Elmetacin, Indocid, Indovasin, Metindol, Metindonium

 • Ketoprofen – Bi-Profenid, Fastum, Febrofen, Ketonal, Ketoprofen, Profenid

 • Mefenamic acid – Mefacit

 • Naproxen - Naproxen, Apo Naproxen, Anapran, Apranax

 • Noramidopyrine (Metamizol) - Benalpharm, Gardan P., Novaminsulfon-ratiopharm, Pyralginum, Spasmalgon, Tolargin

 • Phenylobutazone - Butapirazol, Rheumanol

 • Piroxicam – Apopiroxicam, Feldene, Hotemin, Piroxicam

 • Salsalate (salicylsalicylic acid)

 • Sulfinpyrazone – Anturan

 • Sulindac – Sudaclin

 • Tiaprofenic acid - Surgam

 • Tolmetin - Tolectin

 • Zomepirac

Naturalne źródła salicylanów

Wysoką zawartość salicylanów mają nie tylko farmaceutyki, ale również naturalne składniki pokarmowe – zioła, przyprawy, owoce, warzywa. Uczuleni na salicylany nie powinni spożywać:

 • Większości ziół, a w szczególności mięty, tymianku, estragonu, rozmarynu, kopru, szałwii, oregano, majeranku, bazylii, nasion selera i sezamu – w żadnej postaci,

 • Popularnych przypraw, do których należy zaliczyć koniecznie: anyż, pieprz turecki, cynamon, kminek, curry w proszku, kozieradkę, gałkę muszkatołową, musztardę, paprykę i kurkumę.

 • Zdecydowanej większości owoców, w tym: jabłek, jeżyn, wiśni, rodzynek, winogron, porzeczek, nektarynek, pomarańczy, brzoskwiń, moreli, śliwek – surowych i suszonych, malin, truskawek. Wolne od salicylanów są natomiast banany, gruszki po obraniu ze skórki, granaty, mango i papaja.

 • Większości warzyw, z wykluczeniem kapusty, brukselki, kiełków fasoli, selera, porów, sałaty zielonej i groszku.

 • Większości orzechów, w tym migdałów, orzeszków ziemnych, orzechów brazylijskich, orzechów makadamia, pistacjowych i włoskich, a także orzechów kokosowych i wodnych.

 • Kawy, herbaty, coca-coli i naparu z mięty.

Dla alergików uczulonych na kwas salicylowy „zabójcze” może być spożywanie soków owocowych, większości napojów alkoholowych – poza wódką i ginem, miodu, lukrecji, cukierków miętowych, produktów bogatych w drożdże, sosów pomidorowych, sosu Worcester, przetworzonej i przygotowanej w pośpiechu żywności. Zawartość salicylanów w tychże produktach jest bardzo wysoka.

Warto zaznaczyć, że salicylanów nie znajdziemy (albo ich stężenie jest minimalne) w: mięsie, rybach, owocach morza, mleku, serach i wyrobach nabiałowych, jajkach, pszenicy, życie, owsie, jęczmieniu, ryżu, niektórych owocach i jarzynach. Takie produkty spożywcze alergicy mogą spożywać zupełnie bez obaw.

Rozpoznanie uczulenia na salicylany i leczenie

Alergię na salicylany rozpoznaje się w toku przeprowadzania wywiadu medycznego. Bardzo rzadko lekarze zlecają dodatkowe badania, takie jak próby prowokacyjne donosowe, doustne i wziewne.

Leczenie takiej alergii jest bardzo kłopotliwe. Lekarze na ogół zalecają unikanie leków, wyprodukowanych na bazie kwasu salicylowego i szczególną ostrożność w kwestii diety. Przeprowadza się czasem odczulanie, ale najczęściej nie jest ono skuteczne, dlatego też bardzo rzadko wykorzystuje się je jako metodę leczenia. W przypadku takiej alergii nie stosuje się zwykle leków.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. zaciekawiony (Gość)

  Chciałbym sprostować drobną rzecz - ibuprofen nie zawiera salisylanów ani się do nich nie rozkłada, bo to całkiem inny typ związku, ale owszem sam może również uczulać, a wraz z aspiryną może wywołać alergię krzyżową

 2. amstergramka (Gość)

  Co za głupoty... nie stosuje się leków? gdyby tak było to większość uczulonych na salicylany wylądowałaby na cmentarzu,zanim zaczęłam brać leki lądowałam co 2 tygodnie w szpitalu na izbie przyjęć.
  Stosuje się leki przeciwhistaminowe, feksofenadyne. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie wogóle nawet wyjścia z domu jeśli nie mam tabletek pod ręką...

 3. kamil (Gość)

  ludzie teraz na na kwas acetylosalicylowy jest uczulona co 20 osoba niech dają coś w zamian kwas acetylosalicylowy bo strasznie uczula

 4. Salicylany (Gość)

  Zapraszam do dyskusji na: salicylany.pl

 5. Man1903Gype (Gość)

  O to właśnie mi chodziło! Jesteście genialni! Dziękuję po stokroć :)  u230326 - Dobyr case:

 6. Mirabellka795 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka