Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Uczulenie na słońce

Alergia na słońce” bądź „uczulenie na słońce” to potoczne nazwy przypadłości, które lekarze określają jako fotodermatozy. Tak naprawdę jest to cała gama różnych chorób, mających jednak wspólną przyczynę: nadwrażliwość na światło słoneczne.

Najczęściej spotykamy się z problemami wynikającymi z promieniowania ultrafioletowego, choć równie dobrze objawy alergii może wywołać ultrafiolet albo nawet światło widzialne.

Różne postacie uczulenia na słońce

Fotodermatozy nie są jednolitą grupą. Dzieli się je najczęściej ze względu na to, co wyzwala reakcję alergiczną:

fotodermatozy idiomatyczne – samoistne, jedynym czynnikiem wywołującym objawy jest światło słoneczne; fotodermatozy egzogenne – objawy wywołuje światło słoneczne, jeśli użyte zostały wcześniej któreś z substancji fitotoksycznych (np. niektóre leki);

fotodermatozy endogenne – ich źródłem jest choroba organizmu, która w przypadku kontaktu z promieniowaniem słonecznym wywołuje reakcję; schorzenia mogące ulec zaostrzeniu w kontakcie ze światłem słonecznym – choroby nie mające bezpośredniego związku ze słońcem, ale ulegające zwykle zaostrzeniu po wystawieniu na nie osoby chorej.

Wszystkie fotodermatozy są przypadłościami bardzo nieprzyjemnymi, ponieważ ciężko jest unikać światła słonecznego. Na szczęście w większości przypadków wystarczy przebywanie w cieniu bądź nienasłonecznionych pomieszczeniach.

Klasyczne uczulenie na słońce – fotodermatozy idiomatyczne

Mówiąc o uczuleniu na słońce, najczęściej mamy na myśli właśnie któreś z reakcji alergicznych powstających w kontakcie z intensywnym światłem, np. podczas opalania się bądź wychodzenia z domu w czasie upalnych dni. Mogą to być na przykład:

Świerzbiączka letnia

Pojawia się już w wieku dziecięcym lub we wczesnej młodości. Najdotkliwsza reakcja występuje zwykle wiosną, wbrew nazwie zaś latem, ze względu na opalanie się skóry i jej mniejszą wrażliwość, objawy łagodnieją. Reakcja w postaci rumienia, grudek czy pęcherzyków pojawia się od kilku do kilkudziesięciu godzin po wystawieniu skóry na silne słońce, równolegle zaś występuje uciążliwy świąd. W leczeniu stosuje się miejscowe filtry UV, czasami hartowanie skóry promieniowaniem ultrafioletowym.

Pokrzywka słoneczna

Rozwija się głównie u osób w podeszłym wieku. Bąble pokrzywkowe pojawiają się już kilka minut po ekspozycji na światło, przy czym występują nie tylko na odsłoniętej skórze, ale często także pod ubraniem. W przypadku tego typu uczulenia na słońce stosuje się leki przeciwhistaminowe, często w bardzo wysokich dawkach.

Opryszczki ospówkowate

Dość rzadko występujące, zwykle od wczesnego dzieciństwa. Dotyka odsłoniętej skóry – powstają na niej pęcherzyki, często ulegające wtórnemu zakażeniu i pozostawiające blizny. Zdarzają się reakcje uogólnione, przebiegające z gorączką czy zapaleniem spojówek.

Fotodermatozy egzogenne

Często lekarz zapisujący nam na przykład antybiotyk mówi, że w trakcie jego brania należy unikać słońca. Pacjenci w większości przypadków sądzą, że chodzi o to, iż lek może nie zadziałać, jeśli pójdą się opalać – nie o to jednak przeważnie chodzi.

Niektóre leki zawierają związki chemiczne uwrażliwiające naszą skórę na działanie promieni słonecznych – w efekcie pojawia się uczulenie na słońce mimo, że tak naprawdę takiej alergii nie mamy.

Problem polega jednak na tym, że czasami, w przypadku reakcji fotoalergicznych, nasz system immunologiczny może „zapamiętać” alergeny – i reagować na słońce podobnie nawet wówczas, gdy przestaniemy już przyjmować dany lek.

Leki, które mogą wywołać taką reakcję, to na przykład: środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, zawierające naproxen, kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen; leki stosowane w chorobach przewlekłych – nadciśnienie, cukrzyca, reumatyzm, środki moczopędne.

Oczywiście to, że lek może wywołać reakcję fotoalergiczną bądź fototoksyczną w kontakcie ze słońcem nie znaczy jeszcze, że na pewno ją wywoła. Warto jednak w przypadku przyjmowania leków zapytać lekarza, czy możemy przebywać w nasłonecznionych miejscach – łatwiej w końcu zapobiegać, niż później leczyć.

Podobne działanie mogą mieć niektóre kosmetyki czy nawet zioła. Wśród tych ostatnich najczęściej reakcję alergiczną wywołuje dziurawiec, zarówno w postaci olejków czy herbatek, jak i tabletek.

Uczulenie na słońce – jak walczyć z objawami?

Jeśli obawiamy się, że jesteśmy uczuleni na promienie słoneczne, bądź wystąpi reakcja podczas przyjmowania leków czy po zastosowaniu jakiegoś kosmetyku, należy poradzić się swojego lekarza rodzinnego. W niektórych przypadkach dostaniemy skierowanie do specjalisty, który dobierze odpowiedni sposób leczenia zależny od tego, jaki rodzaj alergii wystąpił.

Zawsze jednak należy w takich przypadkach unikać słońca, przebywać w zacienionych miejscach i jak najdokładniej okrywać skórę ubraniami. Zmniejszy to ryzyko nasilenia się objawów przy na przykład przejściu z domu do samochodu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. 11111111 (Gość)

  22222

 2. 111111 (Gość)

  222222

 3. Piotr (Gość)

  Mam wątpliwą przyjemność posiadać taką przypadłość. Uwielbiam nasze słońce ale początek wiosny kojarzy mi się jedynie z czerwonymi wykwitami na skórze i niemiłosiernym swędzeniem skóry. Nie pomaga nic, oprócz schowania się do cienia, tylko jak tu funkcjonować w ten sposób ? :)

 4. guen (Gość)

  Właśnie doświadczyłam takiego uczulenia, czerwone swędzące krostki na skórze, wyskakują parę minut po przebywaniu na słońcu, jak na razie mam je na rękach i przy szyi. Wcześniej miewałam takie uczulenie właśnie tylko w okolicach szyja-dekolt i tylko kiedy siedziałam na pełnym słońcu dłuższy czas.. a teraz roznosi sie dalej.
  Tydzień temu przestałam brać antybiotyki na zapalenie przydatków, w ulotkach nie było ostrzeżeń dotyczących słońca, czy mimo to może to mieć jakiś związek?

 5. Eliza (Gość)

  Ja właśnie coś takiego mam na swoich rękach...Nie mogę wyjśc na słońce bo zaraz mam chrostki czerwone na całych rękach. Wygląda to jak "namalowane" woskiem. Tylko, że ja mam problem. Co idą święta, czy to Boże Narodzenie, czy Wielkanoc - to jestem chora. Jestem alergikiem i mam astmę, a teraz nie tylko kaszel mnie męczy, ale też czerwone ręce. Nie wiem jak sobie z tym poradzic...

 6. Ewa (Gość)

  na takie uczulenie choruje juz 10 lat jest coraz gorzej nic mi nie pomaga a z pokrzywki to juz takie czerwono sine plamy mi sie zrobiły po ciele mi to znika ale z rąk to przez całe lato i jesien nie nie mam juz siły życ tak to swedzi

 7. Ilo (Gość)

  pierwszy raz rok temu dostalam dziwnego uczulenia po przebywaniu na sloncu (dekolt) wygląda to jak takie małe krostki, w tym roku zdarzyło mi się to zaledwie 2 dni temu na plecach, dziś już prawie nic nie mam, ale jednak znow czegos takiego dostalam. Obawiam sie troche, bo za tydzien wylatuje na południe, a tam jest jednak dość dużo słońca...czy to uczulenie na słońce ?? czy może od potu? zaznaczam jeszcze ze poza górną częśćia plecow i dekoltem nigdzie nie miałam nic takiego;/

 8. Reira (Gość)

  Hmmm...
  Też posiadam takie uczulenie kiedy wychodzę na słońce zaczyna mnie strasznie piec.Każda część mojego ciała tak reaguje,a teraz w lato>? nie mogę wyjść z domu wystarczy,że wystawie dłoń a już piecze.To kłopotliwe dla mojej rodziny więc gdy nie mogę wyjść za dnia wychodzę z rodzicami na spacer po zmroku.Najśmieszniejsze jest to,że nikt nie potrafi mnie uleczyć mam dopiero 14 lat jak ja mam z tym do końca żyć?

 9. assapan (Gość)

  Uczulenie na słonce miałem w okresie dzieciństwa do 10 roku życia, potem jakoś to ustąpiło. ale zadarza się, że wyskoczą jakieś chrostki na klatce piersiowej. Ogolnie nie przebywam dużo na słońcu, i zawsze przed wyjściem smaruje odsłonięte częsci ciała kremem z wysokim lub średnim filtrem ;)

 10. fliper (Gość)

  Mam identyczny problem, a właściwie miałem. Ponieważ z biegiem czasu zaczełem się na to uodparniać. Kiedyś wystarczyło że posiedziałem 10 minut na słońcu a moje ciało było pokryte czerwonymi chrostami które swędziały czasami nawet tygodniami(najgorsza jest klatka piersiowa, jedynie ludzie którzy to przeżyli wiedzą o czym mówię).Teraz uczulenie występuję jedynie jak zapomnę się posmarować kremem(kiedyś nawet 50-tki nie pomagały). A jak już się pojawi to równie szybko znika.
  A więc jednak da się to zwalczyć. Trochę się pocierpi ale warto być cierpliwym

 11. robertoscarveza (Gość)

  Ja mam na to swój sposób. Chodzę na solarium. Jak zbliża się wiosna to zaczynam chodzić na solarium. Wystarczy 10 razy po kilka minu i skóra sie przyzwyczaja. Bez chodzenia nie daje rady i nic nie działa. Mam uczulenie od 10 lata około i objawia sie tym że skóra jest różowa i swędzi a po godzinie ogasa, nie pomagają kremy z najwyższymi filtrami i nawet tabletki na alergie. chodze wiosną na solarium i potem całe lato nie mam problemu aż do następnej wiosny.

 12. domka (Gość)

  a ja mam i na solarium uczulenie... a o słońcu to już nie wspomnę już 15 lat się z tym męczę.... nic nie pomaga woisna i lato to masakra....

 13. ewelina (Gość)

  Witam. ja mam to uczulenie od 2 lat,mam 27 lat wiek kwitnacy gdzie mozna sie swoim cialem pochwalic a u taka lipa...jezdzilam przez pol roku na naswietlania,to takie solarium,jezdzilam 40km do lekarza zeby na 20 sekund wejsc...i co...i nic nie dalo lekarz mi zapisal 50 sekund lamp a ja po dobie do szpitala jechalam tak poparzona bylam...teraz juz mam na karku i dloniach..bo reszte ciala mam zakryte..i jak tu zyc...

 14. Jess (Gość)

  Ja również jestem uczulona na słońce;?// i kiedy zbliża się lato i widze jak inni się opalają i korzystają ze słońca, a ja nie mogę to krew mnie zalewa a uczulenie wystąpiło w 7 roku życia i byłam pokryta czerwonymi plamami na twarzy, dekolci i całych rękach i straszenie swędziało i piekło.
  A teraz polecili mi zażywać BETA KAROTEM miesiąc przed wyjściem na słońce, pomaga mi troche bo mam wysypkę tylko na rękach i trochę na dekolcie. I jak się pojawi wysypka to tydzień unikam słońca i smaruję się specjalnymi maściami które co roku przepisuje mi dermatolog, maść nazywa się CUTIVATE i specjalną maść robioną. Jest naprawde dobra. I gdy zniknie wysypka to odczekuje jeszcze tydzień i potem stopniowo wychodze na słońce i nie mam już wysypki.

 15. język polski (Gość)

  Czy wy ludzie umiecie jeszcze mówić po polsku ?? Co to są 'chrostki". Nie ma takiego słowa w naszym języku.
  Są   Krosty,krostki przez "K" !

 16. 12356 (Gość)

  Ja mam to uczulenie. Głównym objawem jest olbrzymi ból głowy, nudności, wymioty. Po 5 minutowej próbie opalania wymiotowałam przez dwa dni. Nie moge nawet wyjść na spacer w okresie czerwiec-sierpień bo wzywana jest karetka....

 17. Weronika (Gość)

  Niestety też to mam już od kilku lat. Mam 17 lat. Wiosna to dla mnie katorga. Wystarczy kilka minut na słońcu, a już po godzinie widze czerwone krosty na nogach, stopach, rękach i dekolcie. Najmniejsze zadrapanie sprawia mi ból

 18. Mika'El (Gość)

  Co oznaczają te dwójki sataniści?

 19. AnnaWalicka

  U mnie też występuje alergia na słońce, dowiedziałam się o tym będąc na wczasach w Turcji, po pierwszym dniu opalania dostałam brzydkiej i swędzącej pokrzywki i resztę wakacji spędziłam w ubraniu.

 20. Antonina

  Aby zapobiec takiemu uczuleniu czasem wystarczy odpowiednio większy filtr przeciwsłoneczny http://www.laroche-posay.pl/s%C5%82owniczek-urody/F/Filtr-przeciws%C5%82oneczny-... . Do tego nalezy unikać najmocniejszego słońca jakie pojawia się w godzinach 12-14

 21. miodeczek (Gość)

  Ja podczas zmian pogody mam problemy z ustami. Często występuje u mnie wtedy opryszczka, zimno czy zajady. Dobrze, że teraz łatwo dostępny jest krem endvir, który zabieram nawet na wyjazdy