Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Uczulenie na truskawki

Alergie pokarmowe dotyczą zwykle w większym stopniu dzieci, niż młodzieży i osób dorosłych. Zazwyczaj więc są to główne przyczyny występowania reakcji uczuleniowych u niemowląt i małych dzieci. Dojrzewanie układu pokarmowego sprawia, że wykonuje on swoją funkcję coraz lepiej – i część alergii po prostu przechodzi z wiekiem.

Oczywiście nie oznacza to niestety, że osoba dorosła nie może być uczulona na truskawki. Dzieje się tak coraz częściej – i trzeba się wówczas nie tylko pozbawić przyjemności ich jedzenia, ale także zasięgnąć porady lekarskiej i mieć zawsze w domu odpowiednie leki.

Reakcja alergiczna po zjedzeniu truskawek

Truskawki są dość często spotykanym alergenem. Uwalniają one bezpośrednio histaminę z komórek, w których jest ona magazynowana. W ten sposób właśnie prowadzą do wystąpienia reakcji uczuleniowej lub toksycznej.

Alergia pokarmowa na truskawki najczęściej przejawia się pokrzywką i różnego rodzaju wysypkami. U dzieci najbardziej widoczne są one w postaci drobniutkich, czerwonych krosteczek na pleckach i brzuszku – choć mogą wystąpić też w innych miejscach.

Czasami do objawów skórnych dołącza się również biegunka.

Jeśli zauważymy u dziecka takie objawy, należy zaprzestać podawania mu truskawek i… najczęściej odczekać po prostu kilka lat, zanim pozwoli się znów je jeść. W przypadku, kiedy wysypka pojawi się u nas, można sprawdzić po jej zejściu czy na pewno była to reakcja akurat na truskawki – nie należy ich jednak wówczas jeść dużo, a jedynie kilka.

Karmiąca piersią mama

Warto wiedzieć, że niemowlęta, które same jeszcze truskawek nie jedzą, również mogą na nie reagować alergicznie. Dzieje się tak dlatego, że karmione są piersią przez mamę – i to właśnie tą drogą następuje wywołanie reakcji.

Świeżo upieczone mamy powinny więc bacznie obserwować, czy kiedy jedzą truskawki, z ich dzieckiem nie dzieje się nic niepokojącego.

Niektórzy lekarze zalecają w ogóle odstawienie na czas karmienia pokarmów mogących powodować uczulenie u malucha, najczęściej jednak, jeśli nie istnieją wyraźne wskazania, nie ma takiej potrzeby.

Mamo, ja tego nie lubię!

Co ciekawe, bardzo często jest tak, że mały alergik wie, że z danym pokarmem, na przykład truskawkami, jest „coś nie tak” – i odmawia jedzenia.

Nie należy wtedy zmuszać dziecka do spożywania „nie lubianych” owoców, warto natomiast sprawdzić, czy przypadkiem maluch nie jest na nie uczulony.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość