Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Uczulenie na wodę

Nawet niewielki kontakt z wodą u niektórych ludzi może wywołać ostrą reakcję alergiczną. Dowiedz się, jakie są jej objawy.

Wydaje się, że alergie rozwijają się w ostatnim czasie w zatrważającym tempie. Coraz częściej mówi się, że uczulenia są chorobą cywilizacyjną, gdyż najmłodsze pokolenie jest wychowane w zbyt sterylnych warunkach. W późniejszym czasie wśród dzieci, nastolatków i ludzi wstępujących w dorosłość pojawiają się alergie dosłownie na wszystko, nawet na wodę, choć dla wielu wydaje się to zupełnie niemożliwe.

Alergeny w wodzie

Sama woda najprawdopodobniej nie jest alergenem, aczkolwiek jej niektóre składniki mogą uczulać. Skażona śladowymi ilościami metali czy też środkami chemicznymi, do których zaliczany jest chlor, powoduje wystąpienie reakcji alergicznej. Lekarze i przeprowadzone przez nich badania potwierdzają, że uczulenie na wodę nie jest mitem. Na świecie jest wiele przypadków występowania tego typu alergii.

Objawy uczulenia

Alergia na wodę zawsze wywołuje wszelkiego rodzaju zmiany skórne, które mogą mieć różny charakter. Mogą to być duże, czerwone plamy, niewielkie krostki, a nawet bolesne bąble, wypełnione ropą.

Skóra alergiczna, która dobrze nie znosi kontaktu z wodą może być pomarszczona i swędzieć. W niektórych przypadkach uczulenia na wodę lekko powiększają się węzły chłonne.

Istnieją też udokumentowane przypadki rzadkiej choroby zwanej pokrzywką wodną. Są to charakterystyczne swędzące zmiany skórne pojawiające się pod wpływem wody i potu. Objawy te występują już nawet po minucie po kontakcie z cieczą i praktycznie wykluczają jakikolwiek kontakt z wodą.

Wszelkie objawy alergii na wodę powinny całkowicie ustąpić od pół godziny do dwóch godzin po kontakcie z alergenem.

Diagnoza alergii

Alergię na wodę łatwo można wykryć i trafnie zdiagnozować. Wystarczy w tym celu udać się do lekarza dermatologa, który potrafi dobrze ocenić stan i reakcje skóry pacjenta.

Dla sprawdzenia, czy jesteśmy uczuleni na związki chemiczne, które występują w wodzie, można wykonać też bardzo prosty test. Wystarczy polać jedną ręką wodą z kranu, a drugą rękę wodą destylowaną. Reakcja skóry może ujawnić źródło posiadanego uczulenia.

Łagodzenie objawów uczulenia na wodę

Występowanie alergii na wodę zdecydowanie utrudnia higienę osobistą. Niestety, niewiele można na to poradzić, gdyż nie da się całkowicie wyeliminować kontaktu z alergenami. Osoby uczulone muszą więc każdego dnia zmagać się z różnorakimi reakcjami skórnymi, które można jedynie łagodzić stosując przepisane przez dermatologa leki i kremy nawilżające.

Wedle opinii niektórych alergików, uczulenie na wodę może ustąpić po zajściu w ciążę, ale nie istnieją żadne naukowe dowody potwierdzające tę tezę.

Lekarze nie wiedzą dokładnie, dlaczego pojawia się uczulenie na wodę, dlatego też nie potrafią mu zapobiegać. Jest to raczej działanie łagodzące objawy alergii, a nie leczące jej przyczyny.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. W (Gość)

  No ja j*bie w pi*du k*rwa jego zasrana mać ale swędzi to cholerstwo !! ?? i na dodatek nie można dziadostwa wyleczyć tylko łagodzić objawy! K*rwa ide za niedługo do dermatologa bo mnie ch*j strzeli !

 2. KS (Gość)

  Moja córeczka ma silne uczulenie na chlorowaną wodę, co objawia się czerwonymi, suchymi plackami na skórze głównie nóżek i rączek. Dobrym sposobem na znaczne złagodzenie tych objawów jest dodawanie do kąpieli w wannie całego litra mleka. Zmiany bledną, skóra staje się gładka.

 3. xdsa (Gość)

  a ja mam tak ze po myciu sie nawet zwykla woda mineralna czy przegotowana strasznie zle sie czuje, dostaje jakby zapalenia spojowek, dostaje ciarek jakby mi zimno i jednoczesnie gorąco, taki stan trwa nawet do ok 7 dni.

 4. asdfik (Gość)

  Moja babcia była uczulenie na wodę zwykła i chlorowana. Nie wyleczyla sie z tego ale zapobiegala przez dodawanie do wody niewielkiej ilości świeżego mleka (prosto od krowy). A jak już czasami sie zdążyło ze dostała ataku alergii bo nie było mleka gdy chciała sie wykąpać to potem musiała sie tylko samym świeżym mlekiem myć i przechodziło. Nawet dla lekarzy było to niewiarygodne.

 5. zuzAnna (Gość)

  Moja koleżanka jest uczulona na każdą wode łzy,deszcz i woda w kąpieli,chlor bardzo jej wspułczuje bo dostaje jakichś ataków

 6. Werra581 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w google: odchudzanie przed i po by sasetka