Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Układ krążenia - Życie dojrzałej kobiety

W okresie menopauzy jesteśmy bardziej narażone na choroby związane z naszym układem krążenia. Okresowe badania, profilaktyka w postaci odpowieniej diety i aktywności fizycznej, pomogą nam je jednak pokonać lub zminiejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Serce

U kobiet w okresie prokreacyjnym choroba niedokrwienna serca i zawał należą do rzadkości, korzystnie działają tutaj kobiece hormony płciowe- estrogeny. Niestety, ale po menopauzie wzrasta miażdżyca naczyń krwionośnych, wzrasta poziom cholesterolu LDL, a jednocześnie obniża się poziom cholesterolu HDL, który ma działanie ochronne.

Wzrasta też ryzyko zawału serca. Dodatkowym zagrożeniem w chorobie niedokrwiennej ma znaczenie nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie papierosów czy też nadwaga.

Nasze rady

W żadnym wypadku, przy najmniejszych dolegliwościach /bóle w mostku/ nie należy lekceważyć tych objawów, gdyż objawy choroby niedokrwiennej serca u kobiet, mogą być równie dramatyczne jak u mężczyzn. Pamiętaj, że całkowite stężenie cholesterolu nie powinno przekraczać 240mg/dl.

Nadciśnienie tętnicze

Bardzo ważna rzeczą jest odpowiednie ciśnienie krwi, które powinno wynosić 140/90 mm Hg. Osoby z cukrzycą, z nadwagą i z zaburzeniami lipidowymi często mają skłonności do nadciśnienia. Nadciśnienie jest chorobą bardzo podstępną, przez wiele lat może nie powodować żadnych dolegliwości. Powinno się więc zwracać uwagę na częste bóle głowy /szczególnie okolicy potylicznej/, zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia widzenia czy krwawienie z nosa. Jednym z objawów /a zarazem skutkiem/ nadciśnienia mogą być kołatania serca i bóle w klatce piersiowej. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie nadciśnienia, gdyż prowadzi ono do szybszego rozwoju miażdżycy tętnic.

Nasze rady

Poza leczeniem farmakologicznym możemy same dbać o nasze ciśnienie, poprzez utrzymanie prawidłowej wagi naszego ciała, ograniczenie soli i tłuszczów zwierzęcych, rzucenie palenia i wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Miażdżyca

Choroba ta polega na odkładaniu się w ścianach tętnic złogów z budowanych z lipidów /tłuszczów/. Zmniejsza się przepływ krwi, co powoduje niedokrwienie narządów. Prowadzi to do choroby niedokrwiennej serca i zawału serca, do zaburzeń ukrwienia kończyn, a nawet martwicy czy udaru mózgu. Należy zwrócić uwagę na skłonności genetyczne naszych członków rodzin, jest to czynnik predysponujący nas do występowania miażdżycy. Na wystąpienie miażdżycy narażone są zwłaszcza kobiety, u których tkanka tłuszczowa jest rozmieszczona w górnej części ciała.

Nasze rady

Przed miażdżycą w pewnym stopniu chroni nas terapia hormonalna. Estrogeny rozszerzają naczynia krwionośne, hamują przenikanie cholesterolu do ścian naczyń krwionośnych, zwiększają stężenie cholesterolu HDL, a zmniejszają stężenie LDL. Terapię hormonalną należy rozpocząć przed wystąpieniem choroby wieńcowej. U kobiet z rozpoznaną chorobą należy zachować dużą ostrożność w podawaniu hormonów.

Żylaki

Są to bardzo przykre dolegliwości, związane z osłabieniem naczyń żylnych, ale również ze złymi nawykami i stylem życia. Żylaki mogą pojawiać się wkrótce po okresie dojrzewania, nie dając żadnych dolegliwości. W miarę nasilania się zmian, podczas dłuższego stania czy siedzenia, w nogach pojawia się uczucie ciężaru i rozpierania. Rozwój żylaków powoduje powstawanie przebarwień skóry /na podudziach, w okolicy kostek/ mogą również powstać trudne do leczenia owrzodzenia.

Nasze rady

Aby chronić nasze nogi unikajmy dłuższego stania i siedzenia, w wolnej chwili unośmy nogi do góry. Przy skłonnościach do żylaków unikajmy opalania, chłodźmy nogi w zimnej wodzie. W aptekach jest wiele środków poprawiających napięcie w żyłach. Gdy rozszerzone żyły są widoczne i zaczynają nam coraz bardziej dokuczać, można zdecydować się na ich usunięcie.

Hemoroidy

Następną przykrą dolegliwością są żylaki odbytu, nazywane hemoroidami. Są one następstwem ciąży i porodu, marskości wątroby, ale również siedzącego trybu życia i długotrwałych zaparć. Żylaki odbytu powodują okresowe dolegliwości, głównie krwawienie świeżą, jasną krwią z odbytu. Każde takie krwawienie powinno zmusić nas do wizyty u lekarza, ponieważ może ono być również objawem raka jelita grubego.

Nasze rady

Jest wiele metod leczenia żylaków odbytu. Pierwsze to należy uzyskać regularne i prawidłowe wypróżnienia, zachować dietę bogatą w błonnik, prowadzić aktywny tryb życia. Przy dużych żylakach wskazane jest leczenie operacyjne.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Polega głównie na wspomnianej prawidłowej diecie, aktywnym trybie życia, unikaniu nałogów. Ważne jest również wykonywanie podstawowych badań i kontrolowanie ciśnienia krwi.

Do profilaktyki chorób układu sercowo- naczyniowego przyczynia się również: kontrola poziomu cukru, leczenie niedoczynności tarczycy i nadciśnienia tętniczego. Pamietaj o nich i ciesz się zdrowiem!

Dieta zmniejszająca stężenie cholesterolu

  • redukcja tłuszczów zwierzęcych na korzyść roślinnych
  • spożywanie ryb tłustych /makrele. łososie, śledzie/
  • regularna gimnastyka

Dieta zmniejszająca stężnie trójglicerydów

  • unikanie alkoholu
  • redukcja tłuszczów zwierzęcych
  • redukcja cukru
  • spożywanie 5 niewielkich posiłków
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Katarzyna (Gość)

    Jeśli chodzi o kwestie związane z życiem i zdrowiem dojrzałej kobiety to polecam menopauza.pl fajny portal, który pomaga kobietom przełamać tabu menopauzy.