Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Układ moczowo - płciowy - Życie dojrzałej kobiety

W okresie menopauzy w obrębie wszystkich narządów wrażliwych na działanie estrogenów dochodzi do zmian zanikowych. Dotyczy to głównie macicy, pochwy, jajowodów, cewki moczowej, pęcherza moczowego i piersi. Zobacz jak możesz tym zmianom zaradzić, a także jak budować w okresie menopauzy relacje ze swoim partnerem.

Zmiany w narządach płciowych

Błona śluzowa pochwy i jej przedsionka staje się cienka, blada i mało elastyczna. Zmniejsza się wydzielanie śluzu szyjkowego, mamy uczucie suchości w pochwie. Następuje zaburzenie flory bakteryjnej, co powoduje stany zapalne. Podobne zmiany zanikowe w obrębie pęcherza i cewki moczowej są przyczyną częstych infekcji. Mogą pojawić się również dolegliwości w postaci częstego i bolesnego oddawania moczu. Przebyte porody i niedobór estrogenów powodują osłabienie mięśni dna miednicy. Objawami tego jest uczucie ucisku w dole brzucha, mogą powstawać przepukliny ścian pochwy. W miarę upływu lat zmiany zanikowe nasilają się.

Jak zapobiegać?

Dolegliwością związanym z osłabieniem mięśni miednicy możemy zapobiegać stosując proste ćwiczenia. Podczas oddawania moczu, próbujmy kilkakrotnie go zatrzymać napinając miednicę. Możemy to również robić podczas mycia naczyń, czy stojąc na przystanku.

Nietrzymanie moczu

Ta dolegliwość jest najbardziej uciążliwa, a zarazem najpoważniejsza. Terminem tym określa się niekontrolowane oddawanie moczu. Może ono występować w takim nasileniu, że zmusza nas do noszenia podpasek. Występuje u co najmniej 25% kobiet po menopauzie. Dolegliwość ta może mieć wiele różnych przyczyn. Może wynikać z uszkodzenia mięśnia i wiązadeł macicy podczas porodu /tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu podczas kaszlu, kichania/, może być konsekwencją zwiększonej pobudliwości pęcherza moczowego /nagłe parcie na mocz/, a może łączyć te dwie dolegliwości. Przy tych objawach należy wykluczyć zakażenie układu moczowego, gdyż może to mieć podłoże zapalne.

Jak leczyć?

Niestety wiele kobiet uważa tą przypadłość za wstydliwą, nie zgłasza tego lekarzowi nie wierząc w możliwość leczenia. Podanie ogólnie działających estrogenów prowadzi do stopniowego ustępowania zmian. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, poza wykonywaniem ćwiczeń Kegla /napinanie mięśni międnicy/ wykorzystuje się elektrostymulację mięśni, noszenie wkładek dopochwowych jak również zaleca się często korektę operacyjną położenia pęcherza moczowego. Przy nietrzymaniu moczu z nagłym parciem na pęcherz, skuteczne jest leczenie farmakologiczne.

Seks po czterdziestce

W tym okresie zainteresowanie kobiety życiem płciowym zmniejsza się. Jest to spowodowane uciążliwymi zmianami zanikowymi w obrębie narządów płciowych np. suchością pochwy, stanami depresyjnymi i odczuciem mniejszej atrakcyjności. Pamiętajmy jednak, że prowadzenie aktywnego życia seksualnego pozwala na utrzymanie prawidłowej kondycji fizycznej i psychicznej.

Odrębnym zagadnieniem jest wpływ na życie seksualne kobiet po operacjach przeprowadzonych na narządach płciowych. Wiele z nich uważa /przeważnie niesłusznie/, że taki zabieg wpłynie niekorzystnie na sferę seksualną. Zabiegi usunięcia mięśniaków macicy czy guzów przydatków podnoszą komfort życia i zmniejszają dolegliwości podczas współżycia.

Jak radzić sobie z problemami?

Ważne jest, abyśmy o wszystkich tych zmianach rozmawiały z naszymi partnerami. Powiedz mu, że potrzebujesz więcej czasu na to, aby pochwa stała się odpowiednio nawilżona, bo partner myśli, że to może on jest przyczyną twojego dyskomfortu. Na suchość pochwy możemy stosować preparaty nawilżające w postaci żelu lub kremu.

Antykoncepcja

W tym okresie mamy nieregularne miesiączki, a pragniemy zabezpieczyć się przed ciążą - możemy stosować wkładki wewnątrzmaciczne. Dobrą metodą jest stosowanie antykoncepcji doustnej z niską dawką hormonów. Postępowanie to jest bardzo skuteczne w usuwaniu objawów wypadowych, jak również chroni przed niechcianą ciążą.,

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. lidka (Gość)

  wszystko to ogólniki a nie konkrety
  szukałam tu np listy specyfików potrzebnych kobiecie po 40 ...
  mogłabym potem skonsultowac z lekarzem - byłoby szybciej
  a tu nic... same przekopiowane informacje

 2. isaura (Gość)

  ale gadka ja mam wieksza ochote na seks i wcale nie cierpie na suchosc pochwy

 3. gosiulek23 (Gość)

  Jeżeli chodzi o nietrzymanie moczu, to mogę polecić FEMURIN, naturalny preparat dostępny bez recepty. Jest bardzo skuteczny.

 4. Jacan (Gość)

  Przy leczeniu nietrzymania moczu, skuteczne są ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). Do ćwiczeń pomocne są stożki dopochwowe Aquaflex. Przy okazji, następuje poprawa jakości współżycia. Więcej na aquaflex.pl

 5. deana (Gość)

  Ja miałam zapalenie układu moczowego, które mnie nękało przez lata, ale wizyta u specjalisty rozwiązała problem.

 6. monika (Gość)

  Zgodze sie z Toba.Tu nie ma co czekac az samo przejdzie,albo samodzielnie sie leczyc.Po prostu trzeba tak czy inaczej pojsc do lekarza.

 7. deana (Gość)

  Dokładnie, bo inaczej nie wyleczymy się nigdy, a ta choroba ma to do siebie, ze lubi powracać.

 8. gabriela (Gość)

  Jesli się zaszczepisz to powracać nie będzie, no ale niestety trzeba sie pofatygować i do specjalisty iść, nie ma jak to porada lekarza, a po zatym    uro-vaxom jest na receptę.

 9. Ada (Gość)

  Zobaczcie jak działa bio bidet, bo warto tego używać każdego dnia i to kilka razy.

 10. paula (Gość)

  na problemy intymne, takie jak suchosc pochwy i nawracajace infekcje chyba najlepszymi globulkami sa Hydrovag, stosowalam juz rozne i po tych problem minal najszybciej i na dlugi czas, wystarczy jedna 7 dniowa kuracja, a pozniej juz tylko profilaktycznie przez 2-3 dni po 1 globulce co kilka tygodni, nawilzenie jak u nastolatki ;) i infekcje tez sie nie beda pojawiac!!