Układ nerwowy - Życie dojrzałej kobiety
Wiek dojrzały wiąże się ze stabilizacją emocjonalną i psychiczną. Jednak menopauza może ten spokój zburzyć. Dotyka nas wówczas depresja. Jak się przed nią bronić?
Depresja
Większość kobiet okres okołomenopauzalny przechodzi w sposób łagodny. Tylko niektóre z nas mogą odczuwać rozmaite dolegliwości związane ze zmianami nastroju. Dotyczy to przeważnie kobiet, u których menopauza nie była naturalna /np. wywołana przez chirurgiczne usunięcie jajników/ lub które wcześniej miały problemy psychiczne, czy przeżyły nadmierny stres. Skłonności do występowania zmian nastroju mogą być też dziedziczne.
Objawami depresjii mogą być:
- rozdrażnienie
- płaczliwość
- lęk
- brak energii i chęci do życia
- słaba koncentracja
- bezsenność
- Leczenie
Dolegliwości te, często występują łącznie z objawami wypadowymi /uderzeniami gorąca, nadmiernym poceniem/. Ich leczenie zależy od stopnia nasilenia. Przy łagodnych objawach depresji mogą wystarczyć regularne ćwiczenia fizyczne, unikanie alkoholu, posiłki bogate w węglowodany, czy też spacery.
Nie zawsze i nie każda kobieta może stosować terapię hormonalną. Bardzo korzystnie działa w takich przypadkach ziele dziurawca. Najpopularniejszym lekiem zawierającym wyciąg z dziurawca jest Deprim, dostępny w aptece bez recepty. Znajduje on zastosowanie w stanach depresyjnych przy leczeniu wahań nastroju, przygnębienia, zaburzeń snu oraz apatii. Preparat nie powoduje uczucia zmęczenia pozwalając na pełne funkcjonowanie w codziennym życiu. W przypadkach średnich i ciężkich dolegliwości depresyjnych konieczna jest pomoc lekarza psychiatry.
zgłoś treść posta