Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Umyj ręce - zmienisz poglądy

Kto powiedział, że nie ma czegoś takiego jak czysta polityka? Psychological Science donosi, że osoby, którym przypomniano o higienie osobistej prezentowały później zdecydowanie bardziej konserwatywne poglądy polityczne i surowszą ocenę moralną zachowań seksualnych.

W pierwszym eksperymencie, dwie grupy uczestników poproszono o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego poglądów politycznych po tym, jak albo „natknęli się” na żel antyseptyczny do rąk albo przeszli po prostu pustym korytarzem. Wyniki wskazują, że osoby, którym zasugerowano dbałość o higienę osobistą wykazały bardziej konserwatywną orientację polityczną niż ochotnicy w grupie kontrolnej.

Drugi eksperyment oparty był na podobnych założeniach. Tym razem jednak uczestnicy zostali poproszeni o ocenę moralną różnych zachowań. Przed przystąpieniem do tej czynności, niektórzy badani mieli styczność ze znakiem promującym użycie nawilżanych chusteczek do higieny rąk i ponownie okazało się, że to oni okazali się mniej liberalni i dużo surowiej oceniali naruszenie czystości seksualnej.

Zarówno jedno, jak i drugie studium potwierdza zatem istnienie silnego związku między czystością fizyczną a oceną moralną, a co za tym idzie, możliwość manipulacji postawami politycznymi.

Jaki z tego wniosek? Trzymaj produkty higieniczne w ukryciu – chyba, że chcesz sprowadzić swoich gości na PRAWĄ drogę.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość