Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Unikaj letnich przeziębień

Walizki spakowane, torba plażowa na podorędziu, kalendarz pełen planów na przyjęcia w ogrodzie i pikniki za miastem, a wszystko to może wziąć w przysłowiowy łeb z powodu jednego wirusa. Na domiar złego, latem jesteśmy narażeni na taki scenariusz znacznie częściej.

Letnie przeziębienia trwają zazwyczaj znacznie dłużej niż te zimowe i mają dużo większą skłonność do nawrotów. Rynowirusy, koronawirusy i wirus paragrypy, które powodują infekcje górnych dróg oddechowych w okresie zimowym, latem „kolaborują” z enterowirusami – wyjątkowo nieprzyjemną odmiana, która może powodować bardziej skomplikowane symptomy.

Enterowirusy przenoszone są droga kropelkową (kichanie, kaszel), ale wrotami zakażenia są też błony śluzowe układu pokarmowego, więc obok typowych objawów przeziębienia takich jak ból głowy czy katar, może pojawić się ból gardła, biegunka i wysypki. Zimowe wirusy ścinają nas z nóg, ale dochodzimy do siebie w miarę szybko. Letnie przeziębienia czają się w tle i mogą stale nawracać, gdy tylko stworzymy im ku temu okazję. A takich w okresie wakacyjnym jest co niemiara.

Przede wszystkim ciągle narażamy się na wyraźne zmiany temperatur (lody, zimne napoje, kąpiele, klimatyzacja) i na wysuszanie śluzówki klimatyzowanym powietrzem w budynkach i samolotach, co stanowi otwarte wrota dla wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że często po 10 miesiącach siedzącego trybu życia fundujemy sobie duże dawki wysiłku fizycznego, który osłabia organizm i tworzy doskonałe warunki dla enterowirusa.

Jak się uchronić?

  • myj często ręce i miej zawsze przy sobie żel antybakteryjny, zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi i masz styczność z współużytkowanymi powierzchniami,
  • zadbaj o odpowiednia dawkę snu, by wspomóc system immunologiczny,
  • nawadniaj organizm,
  • zadbaj o zbilansowana dietę,
  • dawkuj wysiłek fizyczny jeśli organizm nie jest do niego przyzwyczajony,
  • o ile to możliwe, unikaj przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Jeśli jednak dopadnie cię letnie przeziębienie, sposób postępowania jest taki sam jak zimą. Krople do nosa, paracetamol i leki na kaszel są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Na nic zdadzą się natomiast antybiotyki, które na wirusy po prostu nie działają.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość