Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Upławy w ciąży

Zwiększenie produkcji śluzu w ciąży jest stanem normalnym, którego nie trzeba się obawiać. Jednak, gdy wydzielina ma specyficzny kolor i zapach, a przy tym ciężarnej dokucza świąd – należy skonsultować się z lekarzem. Tego typu upławy w ciąży, mogą być objawem infekcji pochwy, która bywa niebezpieczna dla zdrowia matki i jej dziecka.

Gdy wszystko jest w porządku

Pod wpływem hormonów wydzielanych w ciele kobiety w trakcie ciąży, organizm produkuje więcej śluzu w pochwie. Możesz wtedy zauważyć u siebie upławy, które do tej pory zauważałaś np. w stanie podniecenia lub podczas jajeczkowania. Teraz pojawiają się one na co dzień i jest ich więcej. Związane jest to z mocniejszym ukrwieniem tkanek u ciężarnych, co powoduje większą produkcję wydzieliny przez gruczoły śluzowe. Nie ma obaw do niepokoju jeśli śluz ma jasnożółty, mlecznobiały lub bezbarwny kolor, a jego zapach jest łagodny. To normalny stan, który towarzyszy większości przyszłych mam.

Kiedy trzeba iść do lekarza

Zdarza się, że wydzielina w pochwie ma zielonkawy, intensywnie żółty, bądź też brązowy kolor. Wtedy nie należy jej lekceważyć, zwłaszcza w trakcie ciąży. Jeżeli dodatkowo odczuwasz świąd, pieczenie w pochwie, albo masz stan podgorączkowy – koniecznie idź do lekarza, bo może to być np. grzybica pochwy, która dotyka wiele kobiet w ciąży!

Do niedawna funkcjonowało przekonanie, że infekcje bakteryjne w trakcie ciąży są niegroźne i nie należny się nimi przejmować. Dziś wiadomo już, że nieleczona infekcja może być przyczyną uszkodzenia dolnego bieguna jaja płodowego. A to prowadzi często do poronień i przedwczesnych porodów.

Im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym lepiej. Wtedy ciężarne najczęściej kierowane są na badania bakteriologiczne pochwy, po których lekarz może dobrać odpowiednie środki, które nie będą zagrażały zdrowiu twojego maleństwa. Nie popadaj jednak w panikę – jeśli nie zaniedbasz infekcji, nie będzie ona miała najmniejszego wpływu na rozwój ciąży!

Domowe sposoby przeciwdziałania infekcji

Zamiast leczyć infekcję, warto, w okresie wzmożonego ryzyka, jakim jest ciąża, zapobiegać rozwojowi bakterii. Jest na to wiele skutecznych, domowych sposobów:

 • Probiotyki. Zapytaj farmaceutę o odpowiednie probiotyki dla kobiet w ciąży. Są one cenioną formą profilaktyki zakażeń pochwy u kobiet ciężarnych. Wpływają korzystnie na odpowiedni odczyn wydzieliny w pochwie, a jednocześnie, nawet długotrwała profilaktyka bakteriami probiotycznymi nie niesie za sobą działań ubocznych.
 • Zioła do podmywania. Kilka razy w tygodniu myj zewnętrznie miejsca intymne specjalnymi mieszankami ziołowymi do pielęgnacji sromu. Dzięki temu zwalczysz bakterie w zalążku i nie dopuścisz do rozwoju ewentualnej infekcji.
 • Bawełniana bielizna. Majtki wykonane z syntetycznych materiałów nie są wskazane. Bakterie dużo szybciej się rozmnażają na tego typu tkaninach. Jeśli jednak bawełniana bielizna ci się nie podoba, koniecznie kup wkładki higieniczne i zmieniaj je kilka razy dziennie.
 • Zrezygnuj ze słodyczy. Dieta bogata w cukry jest pożywką dla bakterii, dlatego powinnaś ograniczać słodycze go minimum.
 • Jedz jogurty. Wybieraj te, które zawierają żywe szczepy kwasu mlekowego. Dzięki nim przywracana jest odpowiednia dla zdrowia flora bakteryjna pochwy.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. asia (Gość)

  u mnie upławy były objawami grzybicy. niestety grzybica w ciaży powracała mi na początku trzy razy, najpierw leczyłam nystatyną, potem clotrimazolem, a potem gynoxinem. udało się. ale przez cały okres ciąży jeszcze lacibios femina łykałam.

 2. roxy25

  Widzę że już tu byłam i opowidałąm moją przygodę :P :P