Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

USG piersi

USG piersi jest bezbolesnym badaniem diagnostycznym, dzięki któremu możliwe jest wykrycie torbieli i raka we wczesnym stadium. Jeżeli nie skończyłaś jeszcze 40 lat to ten rodzaj badania piersi jest właśnie dla ciebie.

O ultrasonografii piersi

USG piersi to całkowicie bezbolesne badanie, które jest przeprowadzane za pomocą ultradźwięków. Bezpieczne, nieinwazyjne, może być wielokrotnie powtarzane, także u kobiet w ciąży. Polega ono na przykładaniu do obu piersi specjalnej sondy, która wychwytuje fale ultradźwiękowe. Dzięki nim na ekranie komputera pojawia się obraz ich wewnętrznych struktur, które podlegają ocenie radiologicznej. Lekarz na podstawie zdjęć stawia diagnozę, która zawsze jest jednak jeszcze poprzedzona wywiadem z pacjentką.

Przed badaniem

Do USG piersi nie trzeba specjalnie się przygotowywać, ale musisz pamiętać, aby przed jego przeprowadzeniem zgłosić lekarzowi:

 • ile masz lat
 • kiedy miałaś ostatnią miesiączkę
 • czy rodziłaś już dzieci
 • czy karmiłaś piersią
 • czy aktualnie zażywasz leki hormonalne
 • czy przeszłaś jakąkolwiek operację piersi (jest to bardzo ważne, bowiem ewentualne blizny mogą znacząco zaciemnić obraz USG)
 • czy ktoś w twojej rodzinie chorował na raka piersi, jajników lub prostaty
 • czy robiłaś już jakiekolwiek badanie piersi (jeżeli tak, pamiętaj o wzięciu ze sobą ostatnich wyników)

USG piersi można przeprowadzać w dowolnej fazie cyklu miesiączkowego – o ile lekarz ginekolog nie zlecił inaczej. Jeżeli jednak przed miesiączką cierpisz na bóle piersi, zgłoś się do badania w pierwszej fazie cyklu.

Jak wygląda ultrasonografia piersi?

Po rozmowie z lekarzem pacjentka rozbiera się od pasa w górę, a następnie kładzie się na leżance (ręce należy ułożyć pod głową). Kolejną czynnością jest wysmarowanie piersi specjalnym żelem przez osobę przeprowadzającą badanie. Po niej lekarz rozpoczyna USG. Polega ono na przesuwaniu sondy w każdym kierunku – kolejno z góry w dół, w bok prawy i lewy, a także w kierunku dołów pachowych. W ten sposób doktor sprawdza, czy węzły chłonne w ciele pacjentki nie są powiększone.

Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie zmian w organizmie, których wielkość przekracza pięć milimetrów, a także umożliwia odróżnienie guzów nowotworowych od torbieli. Badanie trwa około dziesięciu minut, a jego wynik wraz z opisem otrzymuje się od razu po jego zakończeniu.

USG a mammografia

USG i mammografia nie są równoważnymi badaniami, które można zamiennie przeprowadzać. Podstawowym kryterium w wyborze metody badania piersi jest bowiem wiek pacjentki.

U kobiet poniżej 40 roku życia, piersi w znacznej części buduje tkanka gruczołowa, którą dokładniej jest w stanie zobrazować USG. Natomiast w przypadku kobiet, które przekroczyły tę granicę wieku, w piersiach dominuje tkanka tłuszczowa, którą dokładniej prześwietla mammografia.

W sytuacjach, w których lekarze mają trudności z postawieniem diagnozy, konieczne jest przeprowadzenie obu rodzajów badań. Dzięki temu działaniu możliwe staje się np. określenie charakteru danej zmiany.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Loree (Gość)

  This is exactly what people need to create more time and money, motivation and getting away from their day job th;7̵tas trading time for dollars. Leverage yourself with people and money because that is the secret of the super wealthy.