Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Utrata wagi poprawia pamięć

Utrata wagi niesie za sobą liczne korzyści, łącznie z poprawą pamięci i koncentracji.

Tak, okazuje się, że nadwaga nie tylko obciąża serce, ale też osłabia funkcje poznawcze. John Gunstad, profesor psychologii na Uniwersytetu Stanowego w Kent, twierdzi, że utrata wagi może być antidotum na problemy pamięcią i koncentracją.

Istnieje coraz więcej dowodów na poparcie domniemanego związku między otyłością a deficytami kognitywnymi, co w rezultacie czyni chorobliwą nadwagę czynnikiem ryzyka w chorobie Alzheimera, demencji i wylewach. Gunstad wraz ze swoim zespołem zakwalifikowali do badań 150 otyłych pacjentów, z których cześć poddana została operacyjnemu zmniejszeniu żołądka (gastric bypass). Wszyscy uczestnicy wypełnili testy zdolności umysłowych na początku badania i po 12 tygodniach, gdy operowana grupa straciła już sporo na wadze.

Początkowo, ok 24% pacjentów wykazywała upośledzoną umiejętność uczenia się, a u 23% występowały problemy z pamięcią. Po 12 tygodniach, gdy operowani pacjenci zdołali stracić średnio 17% początkowej masy ciała, ich funkcje kognitywne osiągnęły przeciętny lub ponadprzeciętny poziom. U pacjentów, którzy nie zostali poddani operacji zmniejszenia żołądka, zdolności te uległy dalszemu pogorszeniu.

Naukowcy oczekują, że utrata wagi w tradycyjny sposób niesie za sobą podobne korzyści – przede wszystkim dla ciała, ale również dla kondycji poznawczej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość