Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Uwaga na wysokie obcasy

Ankiety przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że ponad ¼ kobiet codziennie nosi buty na wysokim obcasie, znacząco zwiększając ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów.

Ponieważ wpływają na posturę ciała, wysokie obcasy powodują większy nacisk na stopy, kostki i stawy kolanowe. To z kolei nadwyręża tkankę chrzęstna i może doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej. Eksperci ostrzegają, że nieodpowiednie obuwie wraz z ciągle rosnącym odsetkiem otyłości mogą skończyć się prawdziwym kryzysem.

Obecnie na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi przynajmniej 8 milionów osób w Wielkiej Brytanii. W 60% przypadków choroba atakuje stawy i częściej cierpią na nią kobiety. Ból i sztywność stawów to najczęstsze i najbardziej uciążliwe objawy.

„Większość ankietowanych osób myśli, że zwyrodnienie stawów jest częścią procesu starzenia się, ale choroba może pojawić się w każdym wieku” - tłumaczy prof. Anthony Redmond. „Wybór odpowiedniego obuwia pomoże zminimalizować nacisk wywierany na stawy w ciągu dnia i zapobiec mikrourazom. Do codziennego użytku wskazane jest obuwie o okrągłych noskach i obcasie nie wyższym niż 2-3cm. Dobrym rozwiązaniem są też wkładki amortyzujące, które minimalizują nacisk na stawy.”

Jeśli często odczuwasz ból w stopach lub kostkach, nie ignoruj go. Po pierwsze kup wygodną parę balerinek, a zaraz potem biegnij do lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość