Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Uważaj na kleszcze

Przełom wiosny i lata to czas największej aktywności kleszczy. Te małe pajęczaki mogą wywołać groźne dla zdrowia i życia człowieka choroby, dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi chronić.

Kleszcze żywią się krwią ludzi i zwierząt. Ich ukąszenie nie jest bolesne, ale bardzo niebezpieczne, ze względu na nosicielstwo pierwotniaków, bakterii i wirusów, mogących wywołać choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Najlepszą ochroną przed kleszczami jest unikanie kontaktu i potencjalnego ukąszenia. Oto, co zrobić, aby do niego nie dopuścić:

  • Unikaj miejsc wilgotnych i ciepłych zarazem. Takie środowisko jest idealnym miejscem bytowania kleszczy. Ich duże skupiska znajdziemy m.in. w podmokłych trawach, polanach wokół grobli, jezior, stawów lub rzek, lasach, bogatych w runo i leszczynę.
  • Ryzyko ukąszenia i zachorowania zwiększa się u osób, które mieszkają w miejscach, gdzie rośnie dużo drzew liściastych i są obecne małe zwierzęta (roznoszą kleszcze na trawniki i krzewy).

  • Piękna pogoda sprzyja wypadom na łono natury. Nie ograniczaj ich, ale przed każdym takim wyjazdem, zabezpiecz skórę specjalnymi preparatami, chroniącymi przed ukąszeniem owadów, w tym kleszczy. Działają zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Zależnie od rodzaju można nimi spryskiwać ubranie lub stosować na skórę.

  • Na spacery po lesie lub podmokłej łące ubieraj się na jasno. To strój może mało praktyczny, jeśli chodzi o czystość, ale za to łatwo wypatrzysz na nim małego, czarnego kleszcza. Zakładaj ubranie z długimi rękawami i nogawkami, by chronić całe ciało przed bezpośrednim kontaktem z kleszczem.

  • Sprawdź, co zrobić, by już kleszcz cię ukąsi - Jak reagować na ukąszenia owadów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość