Uważaj na kleszcze
Przełom wiosny i lata to czas największej aktywności kleszczy. Te małe pajęczaki mogą wywołać groźne dla zdrowia i życia człowieka choroby, dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi chronić.
Kleszcze żywią się krwią ludzi i zwierząt. Ich ukąszenie nie jest bolesne, ale bardzo niebezpieczne, ze względu na nosicielstwo pierwotniaków, bakterii i wirusów, mogących wywołać choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Najlepszą ochroną przed kleszczami jest unikanie kontaktu i potencjalnego ukąszenia. Oto, co zrobić, aby do niego nie dopuścić:
- Unikaj miejsc wilgotnych i ciepłych zarazem. Takie środowisko jest idealnym miejscem bytowania kleszczy. Ich duże skupiska znajdziemy m.in. w podmokłych trawach, polanach wokół grobli, jezior, stawów lub rzek, lasach, bogatych w runo i leszczynę.
Ryzyko ukąszenia i zachorowania zwiększa się u osób, które mieszkają w miejscach, gdzie rośnie dużo drzew liściastych i są obecne małe zwierzęta (roznoszą kleszcze na trawniki i krzewy).
Piękna pogoda sprzyja wypadom na łono natury. Nie ograniczaj ich, ale przed każdym takim wyjazdem, zabezpiecz skórę specjalnymi preparatami, chroniącymi przed ukąszeniem owadów, w tym kleszczy. Działają zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Zależnie od rodzaju można nimi spryskiwać ubranie lub stosować na skórę.
Na spacery po lesie lub podmokłej łące ubieraj się na jasno. To strój może mało praktyczny, jeśli chodzi o czystość, ale za to łatwo wypatrzysz na nim małego, czarnego kleszcza. Zakładaj ubranie z długimi rękawami i nogawkami, by chronić całe ciało przed bezpośrednim kontaktem z kleszczem.
Sprawdź, co zrobić, by już kleszcz cię ukąsi - Jak reagować na ukąszenia owadów.