Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Waga w ciąży

Podczas ciąży waga kobiety wzrasta. Ilość przybieranych kilogramów świadczy o tym, że dziecko prawidłowo się rozwija, dlatego kontrola wagi to pierwsza rzecz, jaką przyszła mama może robić, by mieć pewność, że z jej maluchem jest wszystko w porządku.

Tak naprawdę prawidłowa waga w czasie ciąży zależy od wielu czynników i jest sprawą indywidualną. Wszystko zależy od tego jak duże jest dziecko, ile kobieta ważyła przed ciążą i ile ma wzrostu. Wagę zwykle bada lekarz podczas badań kontrolnych w ciąży, jednak kobiety mogą kontrolować masę same, jeśli znają normy przybierania wagi w trymestrach. W pilnowaniu masy bardzo pomagają internetowe kalkulatory wagi w ciąży, jeśli jednak odbiega ona trochę od normy, nie należy się tym martwić.

Ile trzeba przytyć?

Przez 9 miesięcy ciąży powinno przybrać się na wadze około 12 kilogramów. Na tę wagę składa się: dziecko, łożysko, macica, piersi, krew i płyny ustrojowe wraz z płynem owodniowym. Po porodzie traci się około 7 kilogramów i potem kilka następnych kg w wyniku karmienia piersią.

Ciąża nie sprzyja nadwadze, dlatego jeśli kobieta przybierze więcej kilogramów jest to wynikiem złej diety i zbyt dużych ilości jedzenia i może prowadzić do niebezpiecznych zaburzeń.

Zwykle tyje się w ciąży kiedy ma się do tego skłonności, dlatego kobiety z takimi predyspozycjami powinny szczególnie uważać na swoją dietę. Jeśli mimo wszystko mama przytyła, po ciąży musi powrócić do poprzedniej wagi, co wiąże się z ćwiczeniami i dietą.

W pierwszym trymestrze należy przytyć około 2 kilogramów. Dziecko jest jeszcze bardzo małe, podobnie jak łożysko dlatego 2 kg w zupełności wystarczy. Czasem można w ogóle nie przytyć, a schudnąć, w związku z częstymi wymiotami na początku ciąży.

W drugim trymestrze i w następnych dziecko zaczyna się szybciej rozwijać, dlatego wtedy zwykle trzeba przybrać 0,5 kilogramów tygodniowo, aż do ostatniego trymestru kiedy dziecko już bardzo mało się rozwija i waga stoi w miejscu.

Przybieranie na wadze wygląda inaczej u każdej kobiety. Czasem brzuch pojawia się już w drugim trymestrze, a niekiedy mama musi na niego dłużej poczekać. Jeśli kobieta przybiera na wadze 1 kilogram tygodniowo, musi skonsultować się z lekarzem, gdyż jest to trochę za dużo.

Nadwaga

Nadwaga w czasie ciąży może powodować nadciśnienie i zaburzenia dopływu krwi ze składnikami odżywczymi do dziecka. Oprócz tego zbyt duża masa ciała może sprawić, że kobieta będzie cierpiała z powodu bólów kręgosłupa, obrzęków nóg i żylaków.

Dlatego ważne jest by zwracać uwagę na wagę w ciąży. Jeśli kobieta przybiera więcej niż 0,5 kg tygodniowo nie musi się zbyt bardzo tym denerwować i głodzić. Wtedy należy unikać tłustego jedzenia i jeść małe posiłki najlepiej pięć razy dziennie. Wskazane są warzywa, chude mięso, pieczywo i owoce. Zamiast podjadania chipsów warto sięgnąć po pestki dyni czy suszone owoce. Oprócz tego trzeba przebywać dużo czasu na świeżym powietrzu, ćwiczyć i pływać.

Niedowaga

Niedowaga w czasie ciąży jest niebezpieczna dla dziecka. Noworodek rodzi się za wcześnie, jest chudy, ma choroby wzroku, głowy i słuchu. Podczas ciąży trzeba dostarczać dziecku niezbędnych tłuszczy, cukrów, białek, witamin i minerałów.

Już na pół roku przed planowanym zajściem w ciążę należy odpowiednio się odżywiać i skorygować masę ciała pod opieką lekarza albo dietetyka. Najtrudniej jest poradzić sobie z brakiem apetytu i ułożeniem dobrej, pożywnej diety. Dlatego dobrze jest zmieniać swoje nawyki żywieniowe odpowiednio wcześniej, najlepiej jeść często małe porcje.

Jeśli przyrost masy ciała podczas ciąży jest za mały nie należy z tym się bardzo denerwować i zgłosić się do lekarza. Wtedy trzeba się przebadać czy nie wystąpiło wewnątrzmaciczne głodzenie dziecka i czy problemem są zaburzenia hormonalne. Lekarz wtedy zwykle zleca zrobienie badania USG. W czasie ciąży nie trzeba bardzo dużo przytyć, by urodzić zdrowe i silne dziecko.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Mirabellka848 (Gość)

    Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w gogle: odchudzanie przed i po by sasetka