Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wakacje bez miesiączki

Wakacje bez ograniczeń, korzystanie z kąpieli, wycieczek, wspinaczki to z pewnością marzenie wielu dziewcząt i kobiet. Miesiączka w wielu przypadkach wyłącza nas z wakacyjnych przyjemności. Czy można nie mieć miesiączki na wakacjach?

Jak to działa?

Tabletki zatrzymujące lub przesuwające miesiączkowanie nie działają z dnia na dzień, trzeba o tym pomyśleć przynajmniej dwa miesiące wcześniej. Pigułki zaczyna się przyjmować pierwszego dnia miesiączki. Trudno też przewidzieć reakcje organizmu na pigułki. Na początku mogą pojawiać się bóle głowy, plamienia, nudności.

Kobiety stosujące regularną antykoncepcję hormonalną, same mogą decydować, kiedy chcą mieć miesiączkę - pod warunkiem, że przyjmują tabletki jednofazowe. Dostarczają one organizmowi stałą dawkę hormonów niezależnie od fazy cyklu.

W przypadku przyjmowania pigułek trójfazowych, możliwość sterowania miesiączką jest ogranicznona. Decyzję o przesunięciu powinien podjąć ginekolog.

Czy to jest bezpieczne?

W zasadzie specjaliści twierdzą, że ma w tym nic złego. Brak miesiączki nie rozleguluje organizmu kobiety. Przecież u pań stosujących antykoncepję hormonalną i tak działa on pod dyktando zażywanych pigułek. Niektórzy specjaliści mówią nawet, że kobieta może miesiączkować cztery, a nawet tylko dwa razy w roku. Po zaprzestaniu brania tabletek szybko spada poziom hormonów w organizmie i naczynia krwionośne obkurczają się. Występuje wówczas krwawienie, które nie jest prawdziwą miesiączką. Jeśli raz na jakiś czas nie dojdzie do niej, błona śluzowa się nie złuszczy, ale nic złego z tego powodu się nie stanie. Tak samo dzieje się przecież podczas ciąży.

Dlatego też większość lekarzy uważa, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych prze zdłuższy czas jest bezpieczną dla zdrowia metodą decydowania o czasie krwawienia. Jednak wiele zależy od rodzaju pigułek i stanu zdrowia kobiety.

Dla wygody i zdrowia

Wydłużanie cyklu miesiączkowego przy pomocy tabletek antykocepcyjnych stosuje się również w leczeniu niektórych schorzeń, np. mięśniaków macicy, czynnościowych torbieli jajników i w przypadku endometriozy. W ten sposób można chronić kobiety przed nadmierną utratą żelaza przy bardzo obfirych okresach. Metoda ta pomaga też w przypadku bolesnych miesiączek lub przy problemach wynikajacych z zezpołu napięcia przedmiesiączkowego. Wielu lekarzy opowiada się za tym, że blokowanie menstruacji tabletkami antykocepcyjnymi zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika. Zjawisko to potwierdzają obserwacje kobiet, które przez całe życie regularnie miesiączkowały (nigdy nie rodziły, nie były w ciąży i nie karmiły), częściej chorują na tego typu nowotwór.

Nie dla wszystkich

Przestawianie cyklu miesiączkowego nie jest wskazane dla kobiet, u których podejrzewa się kłopoty z płodnością. Nad tego typu przerwaniem miesiączkowania powinny się też konsultować z ginekologiem kobiety mające bardzo skące krwawienie. U takich pań szybki powrót do naturalnego cyklu po odstawieniu tabletek antykocepcyjnych może być trudny i wymagać dodatkowego leczenia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. vala (Gość)

    wygoda jest i to mega :) na samym początku przyjmowania belary miałam robić przerwy, dopiero gdzieś po trzech cyklach ginekolog powiedziała że czasem mogę brać bez przerwy :)

  2. Karolus166

    Witam, fakt ze to jest bardzo wygodne rozwiazanie ale niestety nie dla wszystkich.Niektorzy potem maja problemy.

  3. krea (Gość)

    Mi też ginekolog powiedziała że czas wakacji mogę sobie przesunąć miesiączkę tak żeby na wyjazd mi się nie przytrafiła, do wakacji będzie to ze 4 cykle będzie, też mam Belarę właśnie. )