Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wirtualne odchudzanie

Programy online oferujące wsparcie w utracie kilogramów wciąż zyskują na popularności, a najnowsze badania wskazują wręcz, że mogą być skuteczniejsze niż ich odpowiedniki w świecie rzeczywistym.

Eksperyment wykazał, że członkowie grupy wsparcia, która spotykała się w świecie wirtualnym po zakończeniu 12-tygodniowego programu jedli zdrowiej i byli aktywniejsi fizycznie niż uczestnicy, którzy spotykali się twarzą w twarz. Jak wyjaśnia Jeanne Johnston z Uniwersytetu Indiany, mieli więcej wiary w to, że rzeczywiście mogą efektywnie ćwiczyć w realnym świecie i w niezłomność swoich postanowień wobec takich przeszkód jak niekorzystna pogoda czy wyjazd na wakacje.

Grupa internetowa spotykała się w wirtualnym świecie zwanym Second Life (z ang. Drugie Życie), w którym uczestnicy tworzą awatary reprezentujące ich w interakcjach z innymi. W pokoju spotkań znajdowały się bieżnie i rowery stacjonarne, których mogli używać w swoich wirtualnych treningach. Oczywiście, ćwiczenie online nie zapewniało spalania kalorii, ale według Johnston zbudowało niezbędną do podjęcia prawdziwego wyzwania pewność siebie i wiarę w powodzenie.

„Myślę, że ma to coś wspólnego z wizualizacją. (…) Poza tym, można ukryć wstydliwe niedoskonałości, a to sprawia, że mniej cierpi nasza samoocena, co jest niezwykle istotne w budowaniu motywacji” - tłumaczy Johnston.

Walka z nadwagą niewątpliwie w coraz większym stopniu będzie przenosić się online, ale czy to rzeczywiście dobrze wróży naszym sylwetkom? Skorzystalibyście z takiej motywacji?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość