Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wirus czy bakteria? Test odpowie

Naukowcom udało się opracować prosty test, który szybko i dokładnie stwierdza, czy powodem zaistniałej infekcji są bakterie czy wirusy.

Odróżnienie infekcji wirusowej od bakteryjnej jest niezwykle istotne na poziomie diagnostycznym. Często nie jest to jednak proste ze względu na podobieństwo objawów, a błąd w tej materii waży na powodzeniu zastosowanego leczenia.

Autorzy testu podkreślają jak ważna jest prawidłowa ocena źródła infekcji w celu szybkiego podjęcia odpowiedniego leczenia i uniknięcia konsekwencji błędu diagnostycznego. Jeśli powodem są bakterie i nie zostanie szybko przepisany antybiotyk, infekcja może znacznie się pogorszyć. Antybiotyki nie działają jednak na wirusy i stosowanie ich w przypadku takich infekcji może jedynie zintensyfikować problem antybiotykoodporności bakterii.

Obecnie stosowane metody diagnostyczne są niestety czasochłonne i nie zawsze dają rzetelne rezultaty. Naukowców kierowała zatem potrzeba opracowania testu, który pozwoliłby lekarzom na natychmiastowe postawienie prawidłowej diagnozy była. Odkryli, że systemy immunologiczne pacjentów z infekcją bakteryjną zachowują się inaczej niż u tych z infekcją wirusową i na bazie tych różnic opracowali test. „Metoda jest prosta, łatwa do przeprowadzenia i może być bez przeszkód dostępna komercyjnie” - mówią autorzy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. kima

    Niestety lekarze przepisują antybiotyki nie próbując nawet ocenić czy powodem infekcji jest wirus czy bakteria :/ sama jak mnie coś bierze sięgam najpierw po Heel Engystol. to tabletki bezpieczne, homeopatyczne a super rozprawiają się z wirusami.