Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, nazywane również żółtaczką wszczepienną, to choroba zakaźna wywołana zakażeniem wirusem HBV (ang. hepatitis B virus), który wnika do organizmu w wyniku naruszenia ciągłości skóry skażonymi narzędziami, kontaktów seksualnych z zarażonym, transfuzji lub wertykalnie (poprzez łożysko).

Zarówno faza ostra, jak i przewlekła forma wirusowego zapalenia wątroby typu B może przebiegać bezobjawowo lub być na tyle niecharakterystyczna, że nie jest kojarzona z chorobą.

Jeśli występują objawy, są to zwykle niewystępujące jednocześnie: osłabienie, senność, bóle głowy, brak łaknienia, wstręt do tłustych potraw, stany podgorączkowe, uczucie pulsowania w brzuchu po posiłku i kłujący ból żołądka promieniujący do lewej strony klatki piersiowej. Jeśli pojawia się żółtaczka (tylko u ok. 20% chorych), zwykle towarzyszy jej uporczywy świąd skóry.

Leczenie zapalenie wątroby typu B wymaga zastosowania lekkostrawnej diety i bezwzględnego unikania alkoholu. Odpowiednio wczesne stwierdzenie WZW B i w razie konieczności wprowadzenie leczenia przeciwwirusowego umożliwia zatrzymanie postępu choroby, zmniejszając ryzyko marskości i raka wątroby.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość