Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW), często nieściśle nazywane żółtaczką, to choroba wątroby wywołana zakażeniem jednym z licznej grupy wirusów, które w zależności od typu, szerzą się drogą pokarmową, pozajelitową (poprzez krew i wydzieliny płciowe) i wertykalną (od matki na dziecko).

Wirusy wywołujące WZW można ogólnie podzielić na pierwotnie hepatotropowe, wśród których znanych jest co najmniej 6 typów: A, B, C, D, E, G, oraz niespokrewnione wirusy takie jak wirusy cytomegalii (CMV), opryszczki (HSV), Epsteina-Barr (EBV) czy wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV).

Choroba może przebiegać bezobjawowo lub wywoływać niespecyficzne objawy grypopodobne. Znaczne uszkodzenie wątroby i zaburzenia jej czynności zwykle objawiają się zażółceniem skóry i twardówki, utratą apetytu, nudnościami, osłabieniem i rozbiciem, podwyższeniem temperatury ciała i nieprawidłowymi wartościami enzymów wątrobowych.

Leczenie WZW uzależnione jest od typu zakażenia i może ograniczać się jedynie do izolacji i lekkostrawnej diety. W leczeniu zakażeń przewlekłych stosuje się leki antyretrowirusowe (interferon, rybawirynę, lamiwudynę).

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość