Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wizualizuj swoją dietę

Naukowcy sugerują prosty sposób na ulepszenie sposobu, w jaki się odżywiamy – ułóż plan działania i wizualizuj jego wypełnianie.

Z prostego eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie McGill w Kanadzie wynika, że osoby, które regularnie wizualizują swoje cele żywieniowe i to, w jaki sposób chcą je osiągnąć, mają dużo większe szanse powodzenia.

W badaniu wzięło udział 177 studentów, których poproszono o wyznaczenie sobie pewnego celu, mianowicie o jedzenie większej ilości owoców przez okres 1 tygodnia. Uczestników podzielono na dwie grupy: osoby, które rzadko sięgają po owoce i te, które jedzą je często.

Po 7 dniach eksperymentu okazało się, że wszyscy studenci dotrzymali słowa, ale najlepsze wyniki (prawie 2 razy większe spożycie) osiągnęli ci, którzy stworzyli szczegółowy plan diety, zapisując kiedy, gdzie i jak będą kupować, przygotowywać i jeść owoce oraz wyobrażając sobie te czynności.

Naukowcy twierdzą zatem, że dietetycy nie powinni ograniczać się do udzielania pacjentom rad jedynie w kwestii doboru pokarmów. Konieczne staje się również zachęcanie do tworzenia szczegółowych planów żywieniowych i pracy z wizualizacją. „Wyobrażanie sobie swoich celów i wizualizowanie tego, co zamierzamy zrobić, by je osiągnąć pomaga nam realizować intencje” - mówi Barbel Knauper, profesor psychologii z zespołu badawczego Uniwersytetu McGill.

Knauper tłumaczy, że ten rodzaj wizualizacji od dawna stosowany jest w psychologii sportu. „Wyczynowi sportowcy poświęcają dużo czasu na mentalne przygotowanie się do występu, co często przekłada się na ich sukcesy.”

Życzymy zatem sukcesów w odchudzaniu i zaczynamy wizualizować porcje przepysznych kiełków i surowej marchewki. Znacie jakieś inne skuteczne metody dążenia do celu?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość