Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Włókniak

Włókniak to określenie grupy miękkich, uszypułowanych guzków powstających na skutek przerostu tkanki łącznej i klasyfikowanych jako nowotwory łagodne. Mogą przyjmować postać kilkumilimetrowych, ledwie zauważalnych narośli w kolorze skóry lub osiągać nawet kilka centymetrów i przybierać brunatne zabarwienie, stanowiąc poważny problem kosmetyczny.

Włókniaki mogą pojawić się w każdym wieku i zwykle są uwarunkowane dziedzicznie, ale do czynników zwiększonego ryzyka zalicza się zaburzenia hormonalne, otyłość, cukrzycę i ciążę, a specyficzny typ włókniaków (tzw. nerwiakowłókniaki) jest charakterystycznym objawem choroby Recklinghausena.

Zmiany najczęściej zlokalizowane są na szyi, karku, powłokach brzusznych oraz w okolicy pach, pachwin i powiek. Włókniaki nie wykazują tendencji do samoistnego zanikania, ale nie ulegają zezłośliwieniu i jedynym wskazaniem do usunięcia zmian jest dyskomfort psychiczny pacjenta.

Typy włókniaków

Ze względu na postać zmian, rozróżnia się:

  • włókniaki miękkie, najczęściej przyjmujące postać workowato zwisających guzków, które można wprowadzić w głąb skóry pod wpływem ucisku palcem. Występują w każdym momencie życia, ale najczęściej pojawiają się u kobiet w średnim i starszym wieku, przyjmując postać licznych skupisk zlokalizowanych na szyi, karku i w okolicy pach;
  • włókniaki twarde, najczęściej przybierające postać drobnych guzków, zlokalizowanych na skórze kończyn dolnych i przesuwalnych względem podłoża pod wpływem nacisku.

Nerwiakowłókniaki pojawiające się w przebiegu choroby Recklinghousena to różnej wielkości sprężyste struktury zlokalizowane i wyczuwalne pod skórą oraz guzki pojawiające się wzdłuż przebiegu nerwów obwodowych lub czaszkowych.

Leczenie

Zwykle nie ma wskazań medycznych do usuwania włókniaków i robi się to głównie ze względów estetycznych lub gdy wielkość zmian jest przyczyną dyskomfortu pacjenta. Niewielkie włókniaki można usunąć laserem w gabinetach dermatologii estetycznej. Z dużymi zmianami lepiej jednak udać się do chirurga ze względu na znaczne krwawienie ranek pozostających po usunięciu większych zmian i niejednokrotnie konieczność założenia szwów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość