Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Wolontariusze żyją dłużej

Wolontariat jest działaniem, które bezsprzecznie może przynosić satysfakcję, poczucie sensu, uznanie i dystans do własnych bolączek. Okazuje się, że może też przedłużać życie, ale tylko osobom, które działają na rzecz innych zupełnie bezinteresownie.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan sugerują, że osoby, które pomagają innym zupełnie bezinteresownie żyją dłużej niż osoby, które w działalność wolontariacką się nie angażują. Co ciekawe, u wolontariuszy, którzy zgłaszają chęć działania na rzecz innych, by świadomie czerpać z tego korzyści (chociażby takie jak podbudowanie samooceny), nie zaobserwowano takiej zależności.

W badaniu podłużnym (pozwalającym na wielokrotną obserwację tych samych osób na przestrzeni wielu lat) wzięło udział 10,317 mieszkańców stanu Wisconsin. Pytani o to, jak często angażowali się w prace na rzecz innych, badani odpowiadali również na pytania dotyczące ich motywów.

Te z kolei podzielono na dwie grupy: w pierwszej z nich można było znaleźć stwierdzenia takie jak: „Wierzę, że pomaganie innym jest niezwykle istotne” czy „Pomaganie innym to obowiązek każdego człowieka”, w drugiej zaś takie jak: „Wolontariat to skuteczna ucieczka od własnych problemów” czy „Pomaganie innym sprawia, że czuję się lepszym człowiekiem.”

Jak wynika z analizy danych, u uczestników, którzy angażowali się w działalność wolontariacką z bardziej altruistycznych powodów odsetek śmiertelności był o prawie 3 proc. niższy niż u osób, które albo nie pomagały wcale albo robiły to z egoistycznych pobudek.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość